Mr. C.G. Bijleveld

foto Mr. C.G. Bijleveld
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Grootburger uit Veere, die in de Bataafse tijd in het landsbestuur kwam. Werd in 1798 als aanhanger van het federalisme enige tijd gevangen gezet. Maakte anderhalf jaar deel uit van het Staatsbewind, het bestuur van de Bataafse Republiek. Later maire en burgemeester van Middelburg. Vanaf 1815 twintig jaar Tweede Kamerlid en in 1835 als uiterst regeringsgezinde conservatief door de koning tot Eerste Kamerlid benoemd.

regeringsgezind ten tijde van Willem I en Willem II, regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1849: lid Staatsbewind, buitengewoon lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Cornelis Gerrit

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Veere, 18 september 1765

overlijdensplaats en -datum
Middelburg, 2 juni 1849

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • federalist (tijdens Bataafse tijd)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • ultraconservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/15)

  • burgemeester van Middelburg, van 1814 tot 1838
  • buitengewoon lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 8 augustus 1815 tot 19 augustus 1815 (voor Zeeland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 19 oktober 1835 (voor Zeeland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1835 tot 13 februari 1849

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Syndicaat der Nederlanden, omstreeks 1822

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 september 1830 tot 1 oktober 1830

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoordde in 1827 tot de vijf noordelijke leden die tegen de ontwerp-Wet op de schutterijen stemden
  • Was in 1828 één van de vier leden die tegen het regeringsvoorstel tot intrekking van de wet ter beteugeling van onrust en kwaadwilligheid stemde

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Raakte in december 1804 met Besier, Gockinga en Spoors in ongenade bij de Fransen en was vanaf 12 december op non-actief
  • Derde kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer in 1832
  • Tweede kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer in 1833 en 1834

uit de privésfeer
Zijn vader was burgemeester van Veere

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.