Mr. T. Sypkens

foto Mr. T. Sypkens

Ultraconservatieve Groninger, die zich in beide Kamers te weer stelde tegen staatkundige en maatschappelijke hervormingen. Zoon van een hoogleraar, die lid was van de Nationale Vergaderingen van 1796 en 1797. Doorliep met veel gemak zijn rechtenstudie en bestudeerde ook de (Duitse) filosofie. Nadien advocaat, rechter en officier van justitie. In 1821 tot Tweede Kamerlid gekozen en daarvan in 1833 voorzitter. De koning benoemde hem in 1834 tot Eerste Kamerlid. Volgens de overlevering een gemoedelijk man, aangenaam gezelschap en goedhartig.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I en Willem II, regeringsgezinden ten tijde van Willem I
in de periode 1821-1842: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Tammo

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 27 april 1780

overlijdensplaats en -datum
Zuidbroek (Gr.), 12 november 1842

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • ultraconservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 juni 1821 tot 20 oktober 1834 (voor de provincie Groningen; in 1822 toegelaten 31 oktober)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van oktober 1833 tot 20 oktober 1834
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1834 tot 12 november 1842
  • president Provinciaal Gerechtshof te Groningen, van 1 oktober 1838 tot 12 november 1842

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid commissie belast met de regeling der schutterij
  • lid hoofdcommissie Maatschappij van Weldadigheid

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 september 1830 tot 1 oktober 1830

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1828 één van de vier leden die tegen het regeringsvoorstel tot intrekking van de wet ter beteugeling van onrust en kwaadwilligheid stemde
  • Was in 1830 tweede en in 1831 derde kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer

uit de privésfeer
Een zoon en dochter van hem trouwden met dochter, respectievelijk zoon van H.A. Spandaw, buitengewoon Tweede Kamerlid

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Achternaam oorspronkelijk "Sijpkens"

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.