Jhr.Mr. G.G. Clifford

Amsterdamse grootburger, zoon van een regent en telg van een bankiersfamilie. Vervulde voor 1795 bestuursfuncties en werd later advocaat. Kwam in 1824 voor de hoofdstad in de Tweede Kamer en voerde daar geregeld het woord over koloniale aangelegenheden. Voorstander van vrijhandel. Stond kritisch tegenover de financiële politiek van de koning, maar die benoemde hem in 1830 toch tot directeur-generaal en een jaar later tot minister van Waterstaat, Nijverheid en Koloniën. Werd in 1833 Eerste Kamerlid en in 1834 minister van staat.

regeringsgezind ten tijde van Willem I en II, financiële oppositie
in de periode 1824-1847: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Gerard George

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 16 februari 1779

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 7 maart 1847

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppositie" (tijdens koning Willem I)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1824 tot 21 oktober 1833 (voor Holland)
  • lid stedelijke raad van Amsterdam, van 1826 tot 1834
  • directeur-generaal van Waterstaat, Nationale Nijverheid en Koloniën ad interim, van 4 oktober 1830 tot 1 oktober 1831
  • minister van Nationale Nijverheid en Koloniën ad interim, van 1 oktober 1831 tot 1 januari 1834
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 24 oktober 1833 tot 7 maart 1847

ambtstitel
  • minister van staat, van januari 1834 tot 7 maart 1847

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • commissaris over het Stadhuis
  • lid Amortisatie Syndicaat

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Behoorde in 1842 tot de elf Eerste Kamerleden die tegen het (verworpen) wetsvoorstel tot wijziging van de Wet op de rechterlijke organisatie stemden
  • Behoorde in 1844 tot de zes leden die tegen het wetsvoorstel inzake de vrijwillige geldlening stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1829 en september 1830 als tweede en in 1830 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap geplaatst

uit de privésfeer
Zijn vader behoorde tot de Amsterdamse regentenklasse

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 16 september 1815

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.