Jhr. J.H. van Lynden van Lunenburg

foto Jhr. J.H. van Lynden van Lunenburg
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Orangistische landedelman en regent uit Utrecht, die tijdens de Republiek schout van Wijk bij Duurstede was, maar zijn ambt in 1795 verloor. Keerde tijdens het Koninkrijk Holland echter terug als provinciaal bestuurder en werd in 1807 Landdrost. Maakte deel uit van het Wetgevend Lichaam in Parijs. Behoorde in 1814 tot de notabelen die over de Grondwet moesten beslissen en kreeg daarna zitting in de Raad van State en de Eerste Kamer. Vertegenwoordiger van het ancient regime.

regeringsgezind ten tijde van Willem I en Willem II
in de periode 1807-1849: lid Staatsraad (1805-1810), Landdrost, lid notabelenvergadering, lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 20 januari 1765

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 10 januari 1854

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • ultraconservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/16)

  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 19 september 1814 tot 18 oktober 1831 (voor de Ridderschap)
  • dijkgraaf College van de Lekdijk Bovendams, van 1 maart 1815 tot 15 september 1853
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1831 tot 13 februari 1849

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Utrecht, van 1817 tot 1848
  • president College van Curatoren Hogeschool te Utrecht, van 1848 tot 10 januari 1854

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vierde afdeling (Vergadering van Notabelen), 29 maart 1814

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1842 tot de elf leden die tegen het (verworpen) wetsvoorstel tot wijziging van de Wet op de rechterlijke organisatie stemden
  • Stemde in 1848 bij de eerste lezing tegen hoofdstuk III (Staten-Generaal) van de nieuwe Grondwet

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was gedeputeerde ter Staten-Generaal en Statenlid in Utrecht

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Wetgevend Lichaam, oktober 1801 (geweigerd)

predicaten/adellijke titels
  • baron de l'Empire
  • jonkheer, 28 augustus 1814

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.