Jhr.Mr. A.Ch. Membrède

Trouwe steunpilaar van koning Willem I in het parlement, die vele hoge functies bekleedde in het bestuur en de rechtspraak. Was onder meer rechtbank-president, burgemeester van Maastricht en Gouverneur van Antwerpen. Als Tweede Kamerlid uit Limburg stemde hij meestal met de noordelijke leden mee. Als Maastrichtenaar beschouwde hij zichzelf als noordelijk lid. De koning beloonde hem in 1828 met het lidmaatschap van de Eerste Kamer en in 1829 met de titel 'minister van staat'.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1831: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Raad van State, Provinciaal Gouverneur

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

André Charles

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 4 november 1758

overlijdensplaats en -datum
Aken, 25 oktober 1831

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/16)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 20 juni 1823 (voor Limburg)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1820 tot 15 oktober 1821
  • Gouverneur van Antwerpen, van 21 maart 1823 tot 21 februari 1828
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1828 tot 25 oktober 1831

ambtstitel
  • minister van staat, van 3 juli 1829 tot 25 oktober 1831

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Ridderschap van Limburg, van 13 september 1817 tot 25 oktober 1831
  • voorzitter commissie voor het ontwerpen van een wet op het openbaar onderwijs, vanaf juli 1829

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Was in 1830 de enige zuiderling die de vragen of wijziging van de nationale instellingen noodzakelijk was en of de betrekkingen tussen Noord en Zuid-Nederland veranderd moesten worden met 'neen' beantwoordde
  • Bleef na de afscheiding van België als enige Limburger deel uitmaken van de Eerste Kamer. Hij beschouwde zichzelf als Maastrichtenaar als een Noord-Nederlander.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1817, 1819, 1820 en 1822 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamerlidmaatschap geplaatst

uit de privésfeer
Zijn vader was schepen van Maastricht en secretaris van het Kapittel van Sint Servaas

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 13 september 1817

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.