Mr. M.J.F.Gh. baron Goubau d'Hovorst

Hoge Zuid-Nederlandse jurist en bestuursambtenaar, die Willem I diende als directeur-generaal voor Rooms-Katholieke Eredienst. Bekleedde voor de Franse tijd functies bij de Hoge Raad van Mechelen en was daarna rechter in Wenen. Was vanaf 1815 een trouw uitvoerder van de godsdienstpolitiek van Willem I. Tegenstander van te grote invloed van de Katholieke kerk en architect van een door de staat ingestelde priesteropleiding. Werd in 1826 senator en in 1829 minister van staat.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1830: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Melchior Joseph François Ghislain

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Mechelen (Zuidelijke Nederlanden), 14 februari 1757

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 18 januari 1836

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal; aanhanger van keizer Joseph II

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • departementsambtenaar te Brussel, vanaf 1814
  • directeur-generaal Rooms-Katholieke Eredienst, van 16 september 1815 tot 1 augustus 1826
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 27 oktober 1826 tot 18 oktober 1830

ambtstitel
  • minister van staat, van 20 juli 1829 tot 18 oktober 1830

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

kamerheer van keizer Joseph II (ging met de keizer mee naar Wenen tijdens de opstand van Van der Noot)

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Keerde zich in de Eerste Kamer in 1829 tegen het ter kennis van de koning stellen van petities uit Zuid-Nederland

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Probeerde de invloed van de geestelijkheid op de scholen te beperken
  • Maakte in 1823 met Van Nagell van Ampsen en Van Maanen deel uit van de delegatie die onderhandelde over een concordaat met de Paus
  • Was de bedenker van het Collegium Philosophicum, de staatsopleiding voor priesters

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.