Mr. J.P. van Wickevoort Crommelin

foto Mr. J.P. van Wickevoort Crommelin

Regent uit Haarlem die vanaf de tijd van de Republiek tot de jaren van het Koninkrijk op vele posten bestuurlijk actief was. Zo was hij schout van Bloemendaal, had hij zitting in de municipaliteit (gemeenteraad) van Amsterdam, maakte hij deel uit van de vergadering van provisionele representanten van Holland en zat hij in de Staatsraad van Lodewijk Napoleon. Werd in 1812 rechter en kreeg in 1814 zitting in de nieuwe Staten-Generaal. De laatste acht jaar van zijn loopbaan zat hij in de Eerste Kamer. Woonde op het landgoed Berkenrode bij Heemstede.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1796-1837: lid Eerste Nationale Vergadering, lid Wetgevend Lichaam (1806-1810), lid Staatsraad (1806-1810), lid notabelenvergadering, lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Pieter

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 14 juli 1763

overlijdensplaats en -datum
Haarlem, 6 mei 1837

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • onafhankelijk (in de Nationale Vergaderingen)
  • unitariër
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/25)

  • lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 2 mei 1814 tot 1 september 1815 (voor Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 21 oktober 1822 (voor Holland)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1817 tot 19 oktober 1818
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1825 tot 6 mei 1837

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid Syndicaat van Holland, omstreeks 1822
  • lid Amortisatie Syndicaat, vanaf 10 januari 1823

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter zevende afdeling (Vergadering van Notabelen), 29 maart 1814
  • voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vanwege zijn weigering in 1799 om zitting te nemen in het Vertegenwoordigend Lichaam en na afwijzing door de commissie van de geloofsbrieven van de reden daarvoor, werd hem in maart 1800 het kiesrecht ontnomen
  • Werd in 1818 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap geplaatst

uit de privésfeer
  • Een dochter van hem huwde met een zoon van J. van Loon, lid Notabelenvergadering en buitengewoon lid Staten-Generaal
  • Zijn vader behoorde tot de Haarlemse regentenklasse

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Vertegenwoordigend Lichaam (district Amsterdam VI), november 1799 (geweigerd)

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.