J.F.W. baron van Spaen tot Biljoen

foto J.F.W. baron van Spaen tot Biljoen
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Gelderse orangist, die tijdens de Republiek bestuurder op de Veluwe was en afgevaardigde naar de Staten-Generaal. Keerde, na een periode van ambteloosheid, in 1802 terug in het bestuur en had zitting in het Wetgevend Lichaam onder Lodewijk Napoleon. In 1814 besliste hij als lid van de notabelenvergadering over de nieuwe Grondwet en in 1815 deed hij dat opnieuw als lid van de Dubbele Kamer. Daarna kreeg hij, als regeringsgezinde, zitting in Tweede en vervolgens Eerste Kamer.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1807-1827: lid Wetgevend Lichaam (1806-1810), lid notabelenvergadering, buitengewoon lid Staten-Generaal, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johan Frederik Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 22 mei 1746

overlijdensplaats en -datum
Velp (gem. Rheden, Gld.), 18 november 1827

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • staatsgezind (ten tijde van de Republiek)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/29)

  • buitengewoon lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 8 augustus 1815 tot 19 augustus 1815 (voor Gelderland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1815 tot 15 oktober 1821 (voor Gelderland)
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 8 juli 1823 tot 18 november 1827 (voor de Ridderschap)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1825 tot 18 november 1827

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Ridderschap van Gelderland, vanaf 1814
  • lid College van Curatoren Hogeschool te Utrecht, van 1815 tot 18 november 1827

afgeleide functies, presidia etc.
lid commissie van eenentwintig voor de ontwerp-Grondwet (Staten-Generaal), van 9 augustus 1815 tot 14 augustus 1815

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was burgemeester van Wageningen, ordinaris-raad Hof van Gelre en Zutphen en lid van de Raad van State
  • Zijn moeder was een achterkleinkind van Jan van Riebeeck, eerste commandant van fort Kaap de Goede Hoop
  • Zijn echtgenote was een stiefdochter van W.C.H. baron van Lynden van Blitterswijk, lid Staten-Generaal en Eerste Kamerlid

predicaten/adellijke titels
  • baron de l'Empire, 27 januari 1813
  • jonkheer, 28 augustus 1814
  • baron, 5 september 1814

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.