E.F. baron van Heeckeren van Enghuizen

foto E.F. baron van Heeckeren van Enghuizen

Gelderse officier, landeigenaar en bestuurder uit een voornaam geslacht. Had voor 1795 zitting in de Staten-Generaal en was voorzitter van de Gelderse Staten. Keerde in 1802 terug in het bestuur en maakte in 1814 deel uit van de Notabelenvergadering. Koning Willem I benoemde hem tot Eerste Kamerlid. Was in 1821 met Dedel het enige noordelijke lid dat in de Senaat tegen de ontwerp-Stelselwet van minister Appelius stemde en was na dit stemgedrag persona non grata aan het hof.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1814-1831: lid notabelenvergadering, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Evert Frederik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 23 december 1755

overlijdensplaats en -datum
Hummelo (gem. Hummelo en Keppel, Gld.), 13 januari 1831

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • patriottisch, omstreeks 1787 (later koos hij de zijde van de stadhouder)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/13)

  • lid Vergadering van Notabelen, 29 en 30 maart 1814 (voor het departement Boven-IJssel)
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 19 september 1814 tot februari 1816 (voor de Ridderschap)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 februari 1816 tot 13 januari 1831

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Ridderschap, Graafschap Zutphen, van 1783 tot 1795
  • lid Ridderschap van Gelderland, van 28 augustus 1814 tot 13 januari 1831

afgeleide functies, presidia etc.
lid commissie van resumtie en arrestering van het verbaal (Vergadering van Notabelen), 31 maart 1814

6.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een dochter van was gehuwd met een zoon van J.A. de Vos van Steenwijk, lid Eerste Nationale Vergadering, lid Staatsraad en Gouverneur
  • Zijn vader was onder meer lid van de Generaliteitsrekenkamer, gedeputeerde ter Staten-Generaal en burgemeester van Doetinchem
  • Zijn echtgenote was een afstammeling van Willem van Oranje en Maurits

predicaten/adellijke titels
  • baron de l'Empire, 27 januari 1813
  • jonkheer, 28 augustus 1814
  • baron, 26 februari 1819

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.