Mr. H. (Hein) van Stralen

foto Mr. H. (Hein) van Stralen
bron: R.E. van Ditzhuyzen

Zoon van een Hoornse regent, die zelf op jeugdige leeftijd in het stadsbestuur van Enkhuizen kwam. Aanhanger van het stadhouderlijk bewind en de eerste jaren van de Bataafse Republiek daarom ambteloos. Keerde in 1801 terug in het bestuur en werd ook landelijk op dat gebied actief. Schimmelpenninck benoemde hem in 1805 tot secretaris van staat van Binnenlandse Zaken, in welke functie hij in 1806 de eerste landelijke Schoolwet invoerde. Na de Franse tijd opnieuw minister en daarna Tweede en Eerste Kamerlid. IJverig en niet onbekwaam, maar wel tamelijk zelfingenomen Hollandse regent.

regeringsgezind ten tijde van Willem I, orangist
in de periode 1805-1822: minister, lid Wetgevend Lichaam (1806-1810), lid Staten-Generaal, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hendrik (Hein)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoorn, 20 oktober 1751

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 november 1822

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/14)

  • ambteloos, van 1810 tot november 1813
  • commissaris-generaal voor Binnenlandse Zaken, van 29 november 1813 tot 6 april 1814
  • lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 1 mei 1814 tot 1 september 1815 (voor Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 november 1815 tot 6 november 1822

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter Commissie van Superintendentie over de Waterstaat der Bataafse Republiek, van 1 mei 1805 tot 1 februari 1807
  • voorzitter tijdelijke commissie voor de financiën en herziening van de financiële wetten, vanaf 22 mei 1808

afgeleide functies, presidia etc.
lid commissie van eenentwintig voor de ontwerp-Grondwet (Staten-Generaal), van 9 augustus 1815 tot 14 augustus 1815

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Voerde in 1806 de door A. van der Ende bewerkte Schoolwet-Van der Palm in

uit de privésfeer
Zijn vader was secretaris en pensionaris van Enkhuizen en secretaris van Gecommitteerde Raden van het Noorderkwartier

niet-aanvaarde politieke functies
  • landdrost van Oost-Friesland
  • lid Staatsraad
  • voorzitter Nationale Rekenkamer

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.