W.R. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen

foto W.R. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Utrechts lid van de Ridderschap en tijdens de Republiek leider van de Utrechtse delegatie naar de Staten-Generaal. Maakte in 1814 deel uit van de Grondwetscommissie die onder leiding van Van Hogendorp de eerste Grondwet opstelde en werd daarna lid van de uit één Kamer bestaande Staten-Generaal. Toen er in 1815 een Eerste Kamer kwam, benoemde de koning de oranjegezinde landedelman tot Eerste Kamerlid. Hij bleef dat tot op hoge leeftijd (hij was 87 jaar toen hij terugtrad). Broer van de schrijfster Belle van Zuylen.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1814-1830: lid Staten-Generaal, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem René

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 2 februari 1743

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 4 maart 1839

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist (ten tijde van de Republiek)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Grondwetscommissie, van 21 december 1813 tot 2 maart 1814
  • lid Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden, van 2 mei 1814 tot 1 september 1815 (voor de provincie Utrecht)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 5 februari 1830

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • hoogheemraad Hoogheemraadschap De Eem, omstreeks 1814
  • houtvester voormalig kwartier van Amersfoort, omstreeks 1814

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Als leider van de Utrechtse delegatie in de Staten-Generaal dueleerde hij in 1787 in het Haagse Bos met de heer d'Averhoult, die als leider van de Utrechtse 'tegen-Staten' toegang eiste tot de Staten-Generaal.

uit de privésfeer (3/5)
  • Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van jhr. A.A. Deutz van Assendelft, lid Tweede en Eerste Kamer
  • Hij was een schoonzoon van Mr. H. Fagel (de oude), griffier van de Staten-Generaal in 1744-1790
  • Zijn vader was landeigenaar, gedeputeerde ter Staten-Generaal en gecommitteerde in de Admiraliteit op de Maze

predicaten/adellijke titels
  • baron de l'Empire, 12 september 1812
  • jonkheer, 28 augustus 1814
  • baron, 25 april 1822

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.