Mr. G. Kniphorst

foto Mr. G. Kniphorst
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Drentse notabele, die ruim zestien jaar namens zijn provincie in de Tweede Kamer zat. Behoorde tot de voorname families in Assen en was in zijn woonplaats advocaat en burgemeester. Bij de invoering van de nieuwe rechtelijke indeling in 1838 werd hij rechter in het provinciaal gerechtshof. Koos in de Tweede Kamer soms de zijde van de oppositie en steunde de hervormingen van 1848. Keerde na dat jaar echter niet terug in het parlement.

moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1832-1849: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Gerrit

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Meppel, 4 juni 1790

overlijdensplaats en -datum
Assen, 6 januari 1850

3.

Partij/stroming

stroming(en)
moderaat (onder Willem I en Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • burgemeester van Assen, van 1 april 1824 tot 1 januari 1831
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 oktober 1832 tot 13 februari 1849 (voor Drenthe)
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te Assen, van 1 oktober 1838 tot 6 januari 1850

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid College van Regenten Huis van Arrest en Justitie te Assen
  • lid College van Curatoren Gymnasium te Assen

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/9)
  • Behoorde in 1847 tot de dertien leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot intrekking van de accijns op het gemaal van rogge stemde
  • Stemde in 1848 vóór alle wetsvoorstellen tot grondwetsherziening

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Een dochter van hem was gehuwd met een zoon van H.O. Feith, buitengewoon Tweede Kamerlid

verkiezingen
  • Was in november en december 1848 Tweede Kamerkandidaat in het district Assen, maar werd niet gekozen

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.