J. van den Velden

foto J. van den Velden

Orangistische marineofficier die na de inlijving twee jaar optrad als president-burgemeester van Utrecht. Werd in 1814 tevens lid van het Hoog-Militair Gerechtshof. In 1836 kozen de Staten van Utrecht hem tot Tweede Kamerlid als opvolger van het oppositionele lid Van Nes van Meerkerk. In de zes jaar dat hij Kamerlid was, behoorde hij steeds tot de regeringsgetrouwen.

regeringsgezind ten tijde van Willem I, regeringsgezind ten tijde van Willem I en Willem II
in de periode 1836-1842: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 6 februari 1768

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 26 maart 1854

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • orangist
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • commandeur van de Brede Wimpel
  • lid Hoog Militair Gerechtshof, van 17 oktober 1814 tot 3 juni 1851
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1836 tot 17 oktober 1842 (voor de provincie Utrecht)

officiersrangen
  • schout-bij-nacht, omstreeks 1822 en nog in 1829
  • vice-admiraal, omstreeks 1842

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1840 bij de eerste lezing van de Grondwetsherziening tot de minderheid die vóór het (verworpen) voorstel over de defensie stemde
  • Stemde bij de Grondwetsherziening van 1840 tegen de periodieke verkiezing van de kiescolleges voor de stedelijke raden

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1836 gekozen in plaats van het oppositionele lid J.G. van Nes van Meerkerk

uit de privésfeer
Vader van Jhr. B. van den Velden, vicepresident Hoge Raad der Nederlanden

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 20 augustus 1847

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.