Prof.Dr.Mr. C.A. den Tex

foto Prof.Dr.Mr. C.A. den Tex
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Amsterdamse geleerde en hoogleraar die voor 1848 enige jaren Tweede Kamerlid en in 1848 buitengewoon lid van de Dubbele Kamer was. Volgde in 1820 in Amsterdam de hoogleraar Cras op, maar weigerde in 1824 een benoeming in Leiden als opvolger van J.M. Kemper. Was lid van vele (wetenschappelijke) genootschappen. Behoorde tot de zeer gematigd liberalen en was tegenstander van rechtstreekse verkiezingen. Zwager van Floris van Hall en vader van een Amsterdamse burgemeester.

regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1842-1848: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Cornelis Anne

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 30 augustus 1795

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 9 april 1854

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem II)
  • gematigd liberaal, neigend naar het conservatisme

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • hoogleraar staats-, volken- en natuurrecht, politieke geschiedenis en encyclopedie van de rechtswetenschap, Atheneum Illustre te Amsterdam, van 15 mei 1820 tot 6 oktober 1852
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 februari 1842 tot 19 oktober 1846 (voor Noord-Holland)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Holland)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 9 september 1848 tot 9 april 1854 (1848-1850 voor de steden, 1850-1854 voor het kiesdistrict Amsterdam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid curatorium Latijnse Scholen te Amsterdam, vanaf 1848
  • hoogleraar rechtsgeleerdheid, met het recht openbare en bijzondere lessen te houden, waar dit tot gerief van zijn opvolger of van de studerenden jeugd zou kunnen strekken, Atheneum Illustre te Amsterdam, van oktober 1852 tot 9 april 1854

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Voerde als lid van de Dubbele Kamer het woord bij de algemene beschouwingen over de Grondwetsherziening en bij de behandeling van de hoofdstukken II (de Koning), VIII (Defensie) en XI (Veranderingen)
  • Stemde in 1848 vóór alle wetsvoorstellen tot Grondwetsherziening

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stelde zich in 1846 niet herkiesbaar als Tweede Kamerlid

uit de privésfeer (3/6)
  • Weigerde in 1824 een benoeming tot hoogleraar in Leiden, als opvolger van J.M. Kemper
  • Gaf sedert 1825 het tijdschrift "Bijdragen tot Regtsgeleerdheid en Wetgeving" uit
  • Zijn vader was pachter van de gewone middelen te Tilburg en representant van het Volk van Brabant. Hij was in Tilburg bevriend met de unitarische voorman Pieter Vreede.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.