Mr. W.B. Donker Curtius van Tienhoven

foto Mr. W.B. Donker Curtius van Tienhoven
bron: Universiteitsbibliotheek Tilburg

Rechtsgeleerde die in de Bataafse tijd en onder Willem I en II rechtelijke functies bekleedde en in 1825 Tweede Kamerlid werd. Gematigd voorstander van hervormingen, pleitbezorger van vrijhandel en tegenstander van de doodstraf en van lijfstraffen. In 1830 voorstander van splitsing van het Koninkrijk, waarbij in Noord en Zuid het Huis van Oranje-Nassau de dynastie zou blijven. Had een belangrijk aandeel in voorbereiding van en discussies over de nieuwe wetboeken. In 1838 werd hij vicepresident van de Hoge Raad en later president. Broer van Dirk Donker Curtius.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1825-1838: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Boudewijn

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 29 december 1778

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 16 april 1858

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1825 tot 15 oktober 1838 (voor Holland)
  • vicepresident Hoge Raad der Nederlanden, van 1 oktober 1838 tot 1 mei 1845 (benoemd bij K.B. van 16 mei)
  • president Hoge Raad der Nederlanden, van 1 mei 1845 tot 1 oktober 1855 (benoemd bij K.B. van 19 april)

ambtstitel
  • minister van staat, van 3 september 1855 tot 16 april 1858

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid commissie van redactie en ter herziening van de Nederlandse wetboeken, vanaf 1831 (nog in 1842)
  • lid Staatscommissie tot onderzoek der vroegere ontwerpen ter afleiding der rivierwateren en voorkoming van overstroomingen, 1837

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Behoorde in 1832 tot de minderheid die vóór een wetsvoorstel tot verhoging van de accijns op turf stemde. Het wetsvoorstel werd met 34 tegen 15 stemmen verworpen.
  • Behoorde in 1834 tot de acht leden die vóór het verworpen wetsvoorstel tot vaststelling van de grondbelasting 1835 stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1813 in naam de Prins van Oranje het gezag van de Fransen over in Breda

uit de privésfeer
  • Zijn vader was raadsheer, later president van het Hooggerechtshof
  • Een zoon was raadsheer in de Hoge Raad

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.