Mr. G. Hiddema Jongsma

Conservatieve Friese rechter, die in 1845 tot Tweede Kamerlid werd gekozen. Was eerder Statenlid. Begon zijn loopbaan als advocaat en werd, na zes jaar rechter te zijn geweest, in 1838 president van de rechtbank in Sneek. Zijn politieke loopbaan eindigde in 1848, maar nadien was hij wel eenentwintig jaar raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden. Eenvoudig, godsdienstig en minzaam man, die naast zijn hoofdfunctie vooral actief was op kerkelijk gebied.

regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1845-1849: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Georgius

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 4 november 1806

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 28 mei 1882

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (ten tijde van Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Provinciale Staten van Friesland, van 4 juli 1843 tot 6 februari 1845 (voor de steden, Sneek)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 februari 1845 tot 13 februari 1849 (voor Friesland)
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te Leeuwarden, van 1 januari 1853 tot 1 september 1873

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Algemene Synode der Nederlandse Hervormde Kerk, vanaf 1845 (nog in 1876)
  • lid Synodale Commissie Nederlandse Hervormde Kerk

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stemde tegen de hoofdstukken III (over de Staten-Generaal) en VI (over de godsdienst) van de nieuwe Grondwet

uit de privésfeer
Zijn vader was belastingambtenaar en rechter

verkiezingen
  • Versloeg bij een tussentijdse verkiezing (vacature-Tromp) B. Albarda. Hij kreeg bij de tweede stemming in de Staten van Friesland 23 stemmen, tegen 19 voor Albarda.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.