Mr. J. (Jentje) Cats Epz.

Gezagvol lid van de Tweede Kamer voor Friesland ten tijde van Willem I. Na zijn studie belastingambtenaar en secretaris van de grietenij (gemeente) Leeuwarderadeel. In 1819 door de landelijke stand gekozen tot Statenlid en in 1829 gedeputeerde. Als lid van een geheime staatscommissie hield hij zich met herziening van de Grondwet bezig. Enige tijd na zijn benoeming tot raadsheer verliet hij de Kamer, maar in 1848 was hij nog lid van de Dubbele Tweede Kamer die over de Grondwetsherziening besliste.

moderaat of gematigd liberaal, liberaal
in de periode 1830-1848: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jentje (Jentje)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 27 maart 1793

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 2 augustus 1853

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • gematigd liberaal
  • liberaal (in 1848)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 september 1830 tot 19 oktober 1840 (voor Friesland)
  • lid stedelijke raad van Leeuwarden, van 1843 tot oktober 1851
  • vicepresident Provinciaal Gerechtshof, van 1 oktober 1847 tot 2 augustus 1853
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Friesland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Staatscommissie tot herziening van de Grondwet, van 30 januari 1831 tot 28 mei 1831 (geheime commissie)
  • lid Staatscommissie omtrent de reclames ten aanzien der abuizen, die zich in kadastrale werkzaamheden voordoen, vanaf januari 1833

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Voerde als lid van de Dubbele Kamer in 1848 het woord bij de algemene beschouwingen over de Grondwetsherziening en bij de behandeling van hoofdstuk IX (Waterstaat)
  • Stemde in 1848 vóór alle voorstellen tot Grondwetsherziening

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1840 tussentijds ontslag als Kamerlid

uit de privésfeer
  • Een zus van zijn echtgenote was gehuwd met N. van Heloma, Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was secretaris van Leeuwarderadeel en rechter te Leeuwarden

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.