Dr. L.M. (Luck) van Leeuwen

foto Dr. L.M. (Luck) van Leeuwenvergrootglas

Topman uit het verzekeringswezen die ruim vier jaar de CDA-Eerste Kamerfractie leidde. Klom bij verzekeringsmaatschappij Stad Rotterdam Anno 1720 op van directie-assistent tot president van de Raad van Bestuur. Als laatste CHU-voorzitter nauw betrokken bij de uiteindelijke totstandkoming van het CDA. Was tevens buitengewoon hoogleraar in Tilburg. Pragmatische manager, die als econoom een belangrijke rol speelde in het CDA.

CDA
in de periode 1987-1999: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Voornamen (roepnaam)

Leendert Marten (Luck)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Sassenheim, 29 september 1933

levensbeschouwing
Gereformeerd

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

Hoofdfuncties/beroepen

  • directie-assistent verkoopbevordering, dochtermaatschappij Verzekeringsmaatschappij "Stad Rotterdam Anno 1720" te Rotterdam, vanaf 1960
  • inspecteur levensverzekering, dochtermaatschappij Verzekeringsmaatschappij "Stad Rotterdam Anno 1720" te Rotterdam
  • chef buitendienst levensverzekeringsmaatschappijen, dochtermaatschappij Verzekeringsmaatschappij "Stad Rotterdam Anno 1720" te Rotterdam
  • directeur binnendienst schade- en levensverzekering, dochtermaatschappij Verzekeringsmaatschappij "Stad Rotterdam Anno 1720" te Rotterdam, tot 1973
  • plaatsvervangend president Raad van Bestuur verzekeringsmaatschappij "Stad Rotterdam Anno 1720" te Rotterdam, van 1 juli 1973 tot 1 januari 1979
  • voorzitter Raad van Bestuur verzekeringsmaatschappij "Stad Rotterdam Anno 1720" te Rotterdam, van 1 januari 1979 tot 1 juni 1994
  • buitengewoon hoogleraar niet-monetaire financiële instellingen, Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg, vanaf 1 juli 1987
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juni 1987 tot 8 juni 1999
  • fractievoorzitter CDA Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 januari 1994 tot 8 juni 1999

Activiteiten

als parlementariër
  • Was voor hij fractievoorzitter werd woordvoerder economische zaken en Antilliaanse zaken van de CDA-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag
  • Behoorde in 1988 tot de tien leden van zijn fractie die tegen het initiatiefwetsvoorstel-Worrell/Haas-Berger (Wet op de jeugdhulpverlening) stemden
  • Behoorde in 1990 tot de zes leden van zijn fractie die tegen het wetsvoorstel Wijziging van de vennootschapsbelasting m.b.t. het regime voor beleggingsinstellingen stemden
  • Behoorde in 1992 tot de meerderheid van zijn fractie die tegen een wijziging van de Winkelsluitingswet (verruiming openstelling) stemde

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was bloembollen-exporteur

woonplaats
Rotterdam

Publicaties/bronnen

publicaties
"Levensverzekeringen op basis van belegging en aandelen" (dissertatie, 1965)

literatuur/documentatie
NRC Handelsblad, 1 juli 1987

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.