Mr. G. (Gerrit) Holdijk

foto Mr. G. (Gerrit) Holdijk
Bron: Hans Kouwenhoven

Bescheiden, principiële, pijprokende jurist uit Uddel op de Veluwe, die vijfentwintig jaar een alom gerespecteerd Eerste Kamerlid voor de SGP was. Kwam uit een boerengezin. Hij combineerde het Eerste Kamerlidmaatschap achtendertig jaar met de functie van beleidsmedewerker van de SGP-Tweede Kamerfractie. Was daarnaast geruime tijd Statenlid in Gelderland. Als lid van een kleine fractie, één periode zelfs een eenmansfractie, woordvoerder bij honderden kamerdossiers. Hoewel zijn stem in de Senaat soms de doorslag kon geven, stelde hij zich altijd nuchter en zakelijk op.

SGP
in de periode 1986-2015: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Gerrit (Gerrit)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Uddel (gem. Apeldoorn), 17 november 1944

overlijdensplaats en -datum
Uddel (gem. Apeldoorn), 30 november 2015

3.

Partij/stroming

partij(en)
SGP (Staatkundig-Gereformeerde Partij)

partij waarop werd gestemd
CHU (Christelijk-Historische Unie) (in de jaren zeventig)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • fractievoorzitter SGP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1995 tot 9 juni 2015 (vanaf 2011 eenmansfractie)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 juni 1991 tot 9 juni 2015
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 28 april 1987 tot 10 maart 2011
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 3 juni 1986 tot 23 juni 1987
  • beleidsmedewerker SGP-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1972 tot 1 december 2010

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • voorzitter adviesraad en lid bestuur zorgsteunpunt "Koningin Wilhelmina Hof" te Uddel, tot 2015
  • lid Raad voor de Overheid en Samenleving van de Nederlandse Hervormde Kerk, omstreeks 1991 en nog in 2014

afgeleide functies, presidia etc.
plaatsvervangend lid parlementaire commissie Onderzoek privatisering/verzelfstandiging overheidsdiensten (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 4 oktober 2011 tot november 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bleef in mei 2001 weg bij de kerkelijke inzegening van het huwelijk van prins Constantijn en Laurentien Brinkhorst, de dochter van minister Brinkhorst van Landbouw vanwege diens MKZ-beleid. Hij wilde voorkomen dat hij de minister de hand moest schudden.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was landbouwer
  • Vanwege de voorgenomen fusie van CHU met de KVP (en ARP) stapte hij over naar de SGP
  • Woonde vanwege een ernstige ziekte in de periode juli-oktober 2014 geen vergaderingen bij. Voerde in december dat jaar voor het eerst weer het woord.

verkiezingen
  • Was in 1982 nummer vier op de SGP-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer en in 1986, 1989 en 1994 nummer vijf

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.