H. (Henk) Vos

foto H. (Henk) Vos
bron: Fotobureau Dijkstra

Uit Groningen afkomstige vakbondsbestuurder en politicus. Was in beide hoedanigheden zeer betrokken bij het wel en wee van de Nederlandse scheepvaart-, auto- en vliegtuigindustrie en streed voor het behoud van werkgelegenheid. Leidde als FNV-voorman onder meer stakingsacties bij de Ford-fabrieken. Als Kamerlid voorzitter van de vaste commissie voor Economische Zaken. Was tevens voorzitter van de vakbond voor profwielrenners. Door vriend en vijand gewaardeerd om zijn directheid en spontaniteit; een man wars van dikdoenerij. Actief, gedreven en hardwerkend Kamerlid, dat vermoedelijk mede daardoor zijn gezondheid ondermijnde en tamelijk jong overleed.

PvdA
in de periode 1982-1998: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hendrik (Henk)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Sappemeer (Gr.), 24 juli 1943

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 18 februari 1999

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1 augustus 1961

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • beleidsmedewerker, Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, van 1 november 1969 tot 1 januari 1972
  • districtsbestuurder, Industriebond NVV/FNV in Groningen, van 1 januari 1972 tot december 1983
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 december 1983 tot 19 mei 1998

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid Raad van Commissarissen Wilton-Fijenoord Holding b.v., tot 19 februari 1999
  • lid Raad van Commissarissen "Zoutindustrie" B.V. te Harlingen, tot 19 februari 1999

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Economische Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 30 november 1989 tot 19 mei 1998

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
lid Comité van Aanbeveling "de Laatste Bons EB 39"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder economische zaken (industriebeleid) en defensie (materieel) van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met het bouwbeleid.
  • Zette zich als Kamerlid onder andere in voor het behoud van vliegtuigfabriek Fokker

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Leidde als vakbondsbestuurder acties voor het behoud van de Amsterdamse Ford-fabriek in 1981
  • Uitgeschakeld door ernstige ziekte van mei 1995 tot januari 1996

uit de privésfeer
  • Kwam uit een sociaaldemocratisch milieu
  • Ter nagedachtenis aan hem werd enige jaren de wielerwedstrijd Henk Vos Memorial georganiseerd

anekdotes en citaten
  • Zei in een interview bij zijn vertrek uit de Kamer over het beslag dat het Kamerwerk op hem had gelegd: "Toen ik veertien jaar geleden 's morgens het huis verliet, was mijn dochter drie jaar. Toen ik 's avonds thuiskwam was ze achttien."

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.