J. (Jan) Franssen

foto J. (Jan) Franssen

Vooraanstaande VVD-politicus en bestuurder die op jonge leeftijd medewerker werd van Hans Wiegel. Komt uit een Nederlands-hervormd fabrikantengezin. Was geschiedenisleraar, bestuurder van de JOVD en gemeenteraadslid in zijn woonplaats. In 1982 behoorde hij tot een lichting jonge, ambitieuze VVD-Kamerleden. Ontwikkelde zich snel tot een bekwame woordvoerder onderwijs en binnenlands bestuur en werd later fractiesecretaris. Na zijn vertrek uit de Kamer als burgemeester van Zwolle, voorzitter van de VNG en Commissaris van de Koning(in) in Zuid-Holland een bestuurlijk zwaargewicht. Hij is vanaf 2014 staatsraad.

VVD
in de periode 1982-heden: lid Tweede Kamer, staatsraad, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hilversum, 11 juni 1951

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volksparij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1970

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 november 1982 tot 7 september 1994
  • Commissaris van de Koning (tot 30 april 2013 'van de Koningin') in Zuid-Holland, van 3 mei 2000 tot 1 januari 2014
  • staatsraad, Afdeling advisering (Raad van State), vanaf 1 januari 2014

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/5)
  • lid Raad van Advies KIVI/NIRIA
  • voorzitter bestuur Algemene Loterij Nederland

vorige (2/88)
  • lid Raad van Advies LOI (Leidse Onderwijs Instellingen)
  • voorzitter Nederlands Instituut voor Lexicologie

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • vijfde ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 september 1989 tot 17 mei 1994
  • zesde ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 7 september 1994

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Was in 1988 woordvoerder in het debat over de uitkomst van de enquête naar de Paspoortkwestie
  • Interpelleerde op 14 mei 1991 minister d'Ancona over de Nederlandse deelname aan de Frankfurter Buchmesse

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was fabrikant; zijn moeder was wijkverpleegster

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.