Mr. A.J. (Clovis) Cnoop Koopmans

foto Mr. A.J. (Clovis) Cnoop Koopmans
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Erudiete Amsterdamse rechter, die een klein jaar voor de PvdA lid was van de Eerste Kamer. Was voor hij tot de rechterlijke macht toetrad werkzaam bij de kinderbescherming. Actief in organisaties voor natuurbescherming en gemeenteraadslid in Amsterdam. Atoompacifist, vegetariër en vogelkenner. Trad in de Eerste Kamer vooral op als justitie-woordvoerder. Stond bekend als een nonconformistische en tegendraadse jurist. Als raadslid zette hij zich met succes in voor een jachtverbod in het Duinwaterleidinggebied.

PvdA
in de periode 1981-1982: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Abraham Jakob (Clovis)

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 28 februari 1925

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 25 maart 2008

2.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • rechter Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, van 16 november 1966 tot 1 mei 1977
  • vicepresident Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, van 1 mei 1977 tot 1 mei 1987, opmerking: 12-03-1977
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 november 1981 tot 15 augustus 1982
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 7 september 1982 tot 1 mei 1990
  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, van 1 mei 1987 tot 1 maart 1990

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid bestuur Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, van 1978 tot 1986
  • lid bestuur Goois Natuurreservaat, vanaf 1986

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was justitie-woordvoerder van de PvdA-Eerste Kamerfractie. Hield zich verder onder meer bezig met wetenschappelijk onderwijs.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Streed als gemeenteraadslid voor behoud van de Kleine Komedie
  • Pleitbezorger van legalisering van softdrugs

uit de privésfeer
  • Zijn moeder was een kleindochter van G. van Tienhoven, o.a. minister, Tweede Kamerlid en burgemeester van Amsterdam, en een van M.C. van Hall, Eerste Kamerlid

anekdotes en citaten
  • Begon in 1982 zijn eerste rede in de Eerste Kamer met de woorden: "Ik zal niet lang beslag op uw tijd leggen, zoals het past voor iemand die voor de eerste maal het wordt zal voeren". Enkele weken later zei hij: "Ik zal niet lang beslag op uw tijd leggen, zoals het past voor iemand die binnenkort deze Kamer weer gaat verlaten."

verkiezingen
  • In 1980 en 1981 kandidaat in Groep III: Noord-Holland en Friesland

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Clovis (pseudoniem)

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
P. Brusse, "En alsjeblieft geen prietpraat", De Volkskrant, 12 april 2008

archivalia
archief-A.J. Cnoop Koopmans, Stadsarchief-Amsterdam (nr. 30395)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.