H.J. (Hajé) Schartman

foto H.J. (Hajé) Schartman
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Eigenaar van een winkel in baby- en kinderkleding uit Twente die enige jaren woordvoerder midden- en kleinbedrijf van de CDA-Tweede Kamerfractie was. Had als Kamerlid een belangrijk aandeel in de vernieuwing van de Accountantswet. Werd na zijn Kamerlidmaatschap burgemeester van het Zuid-Hollandse Nootdorp en speelde een belangrijke rol bij de fusie van die gemeente met Pijnacker. Geen opvallend Kamerlid, maar wel een gedegen bestuurder.

CDA
in de periode 1981-1992: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Herman Joseph (Hajé)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delden (gem. Stad-Delden, Ov.), 13 januari 1937

overlijdensplaats en -datum
Nootdorp (gem. Pijnacker-Nootdorp), 7 april 2008

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1981 tot 16 september 1982
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 november 1982 tot 1 juni 1992
  • burgemeester van Nootdorp, van 1 juni 1992 tot 1 januari 2002 (gemeente opgeheven vanwege fusie met Pijnacker)
  • waarnemend burgemeester van Maasland, van 1 januari 2002 tot 1 januari 2004 (in afwachting van gemeentelijke herindeling)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • adviseur NCOV (Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond), omstreeks maart 1991 en nog in maart 1992
  • voorzitter Samenwerkingsverband Ypenburg, van juni 1992 tot december 2001

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter bijzondere commissie voor het Structuurschema Drink- en Industriewatervoorziening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 28 april 1982 tot juni 1986
  • voorzitter bijzondere commissie voor de Uitbouw van het Technologiebeleid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 oktober 1987 tot maart 1988

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1989 een initiatiefwetsvoorstel in om de brandstoftoeslag voor caravans en de vrijstelling van motorrijtuigenbelasting voor vouwwagens af te schaffen. Dit voorstel werd in 1991 wet. (21.230)
  • Diende in 1991 met acht collega's uit andere fracties een initiatiefwetsvoorstel in tot aanpassing van de Wet op de Registeraccountants en de Wet op de AA-consulenten aan een Europese richtlijn over vennootschapsrecht. Dit voorstel werd in 1993 (toen hij geen Kamerlid meer was) wet. Hij was wel (als adviseur) medeverdediger van het voorstel in de Eerste Kamer. (22.313)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.