Drs. A. (Aad) Nuis

foto Drs. A. (Aad) Nuisvergrootglas

D66-politicus, die voor zijn politieke loopbaan bekendheid kreeg als literair criticus en publicist. Was na wetenschappelijk medewerker aan de universiteiten van Groningen en Amsterdam te zijn geweest redacteur van het literaire tijdschrift Tirade. In de Tweede Kamer onder meer woordvoerder mediabeleid en onderwijs. Had ook korte tijd zitting in de Eerste Kamer. In het eerste kabinet-Kok was hij staatssecretaris voor cultuur en bracht hij een herziening van de Archiefwet en belangrijke wetgeving op het gebied van de media tot stand. Lange man, met een milde, beschouwelijke aard.

D66
in de periode 1981-1994: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, staatssecretaris

Voornaam (roepnaam)

Adrianus (Aad)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Sliedrecht, 18 juli 1933

overlijdensplaats en -datum
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 8 november 2007

Hoofdfuncties/beroepen (6/12)

  • staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (belast met cultuur-, kunst- en mediabeleid, stelselherziening hoger onderwijs en tot maart 1995 wetenschapsbeleid), van 22 augustus 1994 tot 3 augustus 1998
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 juni 1986 tot 22 augustus 1994
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 september 1983 tot 3 juni 1986
  • lid Tweede Kamer der Staten Generaal, van 10 juni 1981 tot 16 september 1982
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 7 juni 1978 tot 10 juni 1981
  • freelance journalist en publicist, van 1975 tot 1986 (o.a. literair criticus weekblad "Haagse Post")

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties (2/17)

  • voorzitter Koninklijke Vereniging van het Boekenvak, van 2001 tot 2007
  • voorzitter Nederlands Literair Produktie- en Vertalingenfonds, vanaf 9 december 2000

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter vaste commissie voor Welzijn en Cultuur (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 28 november 1989 tot 22 augustus 1994
  • plaatsvervangend lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 10 juni 1982 tot 16 september 1982

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1993 een initiatiefwetsvoorstel in over het verruimen van de bestuursvormen van openbaar onderwijs. De verdediging van het voorstel werd in 1994 overgenomen door Ursie Lambrechts. Het voorstel is in 1995 ingetrokken, omdat er een regeringsvoorstel kwam. (23.134 )
  • Was in 1988 woordvoerder in het debat over de uitkomst van de enquête naar de Paspoortkwestie

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/7)
  • Besloot in 1998 BNN, ondanks een neutraal advies van het Commissariaat voor de Media, de NOS en de Raad voor Cultuur, toe te laten als nieuwe omroep
  • Benoemde in november 1997 zijn partijgenoot Wolffensperger tot voorzitter van de Raad van Bestuur van de NOS

als bewindspersoon (wetgeving) (2/8)
  • Bracht in 1998 een wet (Stb. 281) over de voortgezette kunstopleidingen muziek tot stand. De wet stelt voortgezette kunstopleidingen op het gebied van muziek in en effectueert de uitkomsten van de reguleringsoperatie inzake het kunstvakonderwijs. Er komen vier zelfstandige conservatoria en twee clusters van conservatoria. (25.770 )
  • Bracht in 1998 de wet (Stb. 196) houdende Goedkeuring Europees Verdrag inzake de bescherming van het archeologisch erfgoed tot stand. Dit Verdrag van Valletta is voor de Europese landen een ijkpunt voor factoren die van belang zijn bij het treffen van regelingen ter bescherming van dit erfgoed. (23.821 )

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was stationsbeambte bij de Nederlandse Spoorwegen

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.