Mr. J.J.M.S. (Madeleen) Leyten-de Wijkerslooth de Weerdesteyn

foto Mr. J.J.M.S. (Madeleen) Leyten-de Wijkerslooth de Weerdesteyn
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vooraanstaande CDA-bestuurder, senator en staatsraad. Juriste uit een katholieke adellijke familie. Was enige tijd assistent-griffier van de Tweede Kamer en daarna lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. Speelde als vicevoorzitter van de KVP een belangrijke rol bij het fusieproces dat leidde tot de vorming van het CDA en bewerkstelligde het aftreden van KVP-voorzitter De Zeeuw toen die voor een eigen koers van de KVP bij het vernieuwingsproces pleitte. Vervulde vele bestuurlijke functies, zowel in maatschappelijke organisaties als in het bedrijfsleven. Was in de Eerste Kamer voorzitter van de commissie voor Justitie. Ruim veertien jaar lid van de Raad van State.

CDA
in de periode 1980-2002: lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Judith Juliëtte Madeleine Sophie (Madeleen)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Jkvr.Mr. J.J.M.S. de Wijkerslooth de Weerdesteyn

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 29 september 1935

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 9 juni 2016

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), van 1959 tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 3 juni 1970 tot 7 juni 1978
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1980 tot 1 oktober 1987
  • lid Raad van State, van 1 oktober 1987 tot 1 april 2002 (benoemd bij K.B. van 23 juli 1987)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid bezwarencommissie ministerie van Buitenlandse Zaken, van 2003 tot 2007
  • plaatsvervangend voorzitter bezwarencommissie ministerie van Buitenlandse Zaken, vanaf 2007

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid afdeling Buitenlandse zaken (Raad van State), omstreeks 1990
  • lid afdeling Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (Raad van State), omstreeks 1990

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was justitie-woordvoerster van de CDA-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zette zich in 1975 af tegen een emancipatiestreven dat alleen gericht was op buitenhuis werken en vroeg om (her)waardering voor huisvrouwen en voor vrouwen die vrijwilligerswerk deden

uit de privésfeer
  • Haar vader was hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat te Limburg
  • Haar echtgenoot was neuroloog

verkiezingen
  • Werd in 1980 en 1981 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Justitie, 1989 (geweigerd)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.