Dr. V.A.M. (Vincent) van der Burg

foto Dr. V.A.M. (Vincent) van der Burgvergrootglas

Tamelijk behoudende katholieke justitie- en politie-woordvoerder van het CDA in de Tweede Kamer. Was advocaat en wetgevingsjurist. Ondernam met Stoffelen (PvdA) een vergeefse poging om een parlementaire minderheid het recht op enquête te verlenen. Was zelf lid van de enquêtecommissie RSV en van de enquêtecommissie uitvoeringsorganen sociale zekerheid. Speelde een belangrijke rol bij de behandeling van het Nieuwe Burgerlijke Wetboek. Was voorzitter van de commissie voor Binnenlandse Zaken en later van de commissie voor Justitie.

CDA
in de periode 1979-1998: lid Tweede Kamer

Voornamen (roepnaam)

Vincent Arthur Maria (Vincent)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zeist, 17 april 1945

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), van 1972 tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

Hoofdfuncties/beroepen

  • wetenschappelijk medewerker handelsrecht, Katholieke Universiteit Nijmegen, van 1 oktober 1968 tot 1 januari 1972
  • advocaat en procureur, advocatenkantoor "Kramer en Bijkerk" te Utrecht, van 1 januari 1972 tot 1 maart 1975
  • part-time wetenschappelijk medewerker handelsrecht, Katholieke Universiteit Nijmegen, van 1 januari 1972 tot 1 maart 1975
  • administrateur directie wetgeving en juridische aangelegenheden, ministerie van Economische Zaken, van 1 maart 1975 tot 1 november 1979
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 november 1979 tot 10 juni 1981
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 april 1982 tot 16 september 1982
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 november 1982 tot 19 mei 1998

Activiteiten

als parlementariër
  • Was justitie-woordvoerder van de CDA-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met politie-aangelegenheden en binnenlandse zaken.
  • Interpelleerde op 29 juni 1983 samen met zijn fractiegenoot Stef Weijers minister Rietkerk over de vakantietoeslag voor trendvolgers en ambtenaren
  • Diende in 1985 samen met Piet Stoffelen (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in over het verlenen van het recht van onderzoek aan een minderheid van de Eerste en Tweede Kamer, werd in 1987 door de Eerste Kamer verworpen. (19.029 )

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn eerste echtgenote was verpleegkundige. Zij overleed in 1996.
  • Zijn vader was werktuigkundige

woonplaats
Zeist

Publicaties/bronnen

publicaties
  • "Begunstiging bij levensverzekeringen" (dissertatie, 1971)
  • "Schade- en sommenverzekeringsrecht, serie recht en praktijk" (1973)
  • "De gemeenteraad van Zeist 1851-1976" (samen met R.P.M. Rhoen, 1994)
  • "Kerk in steigers. Katholiek Zeist in woord en beeld" (samen met R.P.M. Rhoen, 2011)
  • diverse artikelen over privaatrecht in vaktijdschriften

literatuur/documentatie
  • H. Visser, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1983)
  • T. van Rijckevorsel en H. Enkelaar, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1988)
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995)

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.