W.A. (Wim) Mateman

foto W.A. (Wim) Mateman
bron: Fotobureau Dijkstra

Opvallend CDA-Tweede Kamerlid van CHU-huize. Voormalige leraar en wethouder, aan wiens tongval te horen was dat hij uit de Achterhoek kwam. Pijproker, die tot de conservatieve vleugel van het CDA behoorde. Hield zich bezig met handelspolitiek en binnenlands bestuur. Haalde af en toe de pers door emotionele uithalen of boude uitspraken. Zo omschreef hij de leiders van China eens als 'bejaarde spleetogen'. Veroordeelde de sluiting van de Fokkerfabrieken als een daad tegen ''het Oranjegevoel". Werd na zijn Kamerlidmaatschap actief in de gemeentepolitiek van Rijswijk (ZH) als wethouder en fractievoorzitter.

CDA
in de periode 1979-1998: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Willem Antoon (Wim)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Aalten, 7 mei 1945

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 augustus 1979 tot 19 mei 1998
  • lid gemeenteraad van Rijswijk, van 11 maart 2010 tot 25 mei 2010
  • lid gemeenteraad van Rijswijk, van 27 maart 2014 tot 29 maart 2018

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige
  • lid dagelijks bestuur gewest Haaglanden (portefeuille financiën), vanaf juni 2006

vorige (2/7)
  • plaatsvervangend lid Noord-Atlantische Assemblée, van september 1991 tot juni 1993
  • lid en voorzitter Nederlandse delegatie Noord-Atlantische Assemblée, van juni 1993 tot juni 1998

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Handel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 9 september 1986 tot 17 mei 1994

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
lid Raad van Aanbeveling ICTO (Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening), omstreeks december 1982 en nog in oktober 1984

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder economische zaken (handelspolitiek, industriebeleid), defensie (personeel), binnenlandse zaken en Antilliaanse zaken van de CDA-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met het goederenvervoer.

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Medeoprichter van de Studenten Vakbeweging te Nijmegen
  • Was in maart-september 2011 uitgeschakeld vanwege ziekte

verkiezingen
  • Stond in 1972 bij de Tweede Kamerverkiezingen op de 15e (onverkiesbare) plaats van de CHU-kandidatenlijst

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, september 1977 (tussentijdse vacature; geweigerd)
  • lid Tweede Kamer, december 1977 (vacature-Kruisinga; geweigerd)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.