Dr. J.P. (Peter) Rehwinkel

foto Dr. J.P. (Peter) Rehwinkel
bron: Hans Kouwenhoven

PvdA-politicus en burgemeester, die in Tweede en Eerste Kamer woordvoerder was voor staatsrechtelijke vraagstukken, het koninklijk huis en binnenlands bestuur. Bouwde als Tweede Kamerlid op die terreinen snel een goede naam op. Hield zich ook bezig met hoger onderwijs en was een pleitbezorger voor de rechten van homo's. Voor zijn Kamerlidmaatschap medewerker staatsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen, particulier secretaris van minister Ritzen en stafmedewerker van de WBS. Werd in 2004, anderhalf jaar na zijn vertrek uit de Tweede Kamer, burgemeester in Naarden en bleef dat vijfenhalf jaar. Was in die tijd tevens Eerste Kamerlid (2007-2009). Zijn burgemeesterschap van Groningen eindigde na ruim vier jaar voortijdig. Keerde in 2017 terug in het openbaar bestuur als waarnemend burgemeester van Zaltbommel.

PvdA
in de periode 1994-2009: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johan Peter (Peter)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 19 juni 1964

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 januari 1995 tot 23 mei 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 september 2002 tot 20 november 2002
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 12 juni 2007 tot 14 september 2009
  • advocacy manager Europe IAVI (International AIDS Vaccine Initiative)
  • waarnemend burgemeester van Zaltbommel, vanaf 25 april 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/4)
  • lid Klankbordgroep Laagvlieggebied Maas-Waal Area
  • Voorzitter Stichting Sint-Maarten

vorige (2/29)
  • lid redactie Proeflokaal
  • voorzitter Raad van Toezicht Burgernet, vanaf juli 2010

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • eerste ondervoorzitter parlementaire enquêtecommissie Bouwnijverheid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 7 februari 2002 tot 23 mei 2002
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 september 2002 tot 20 november 2002

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • ambassadeur project 'Discriminatie? Niet met mij!'
  • ambassadeur van de Matthëus Passion in de Sint Maartenskerk te Zaltbommel

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1996 met Thom de Graaf (D66) en Tara Oedayraj Singh Varma (GL) een initiatiefwetsvoorstel in om niet-Nederlandse ingezetenen het kiesrecht te verlenen voor provinciale staten. Dit voorstel werd in 2005 ingetrokken. (24.803)
  • Hield zich als Eerste Kamerlid onder meer bezig met binnenlands bestuur (staatsrecht, Grondwet, kiesrecht), parlementaire rechten en justitie (tijdelijk huisverbod)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vertrok in november 2012 als Tweede Kamerlid vanwege de lage plaats die hij had gekregen op de PvdA-kandidatenlijst
  • Nam in 2013 onverwacht ontslag als burgemeester van Groningen, omdat hij een internationale functie zou gaan bekleden op het gebied van rampenbestrijding. Eerder was hijzelf ernstig bekritiseerd vanwege zijn rol als regioburgemeester bij de zogenoemde Facebookrellen in het nabij gelegen Haren (Project X). Daarvoor had hij een conflict gehad met de burgemeester van Hoogezand-Sappemeer over de aanpak van hoogwater in Groningen.

uit de privésfeer
  • Neef (oomzegger) van de schaatser Jan Uitham
  • Zou in november 2013 speciaal vertegenwoordiger voor advisering over rampenbestrijding, UCLG (United Cities and Local Governments) te Barcelona worden, maar omdat alleen zittende burgemeesters die functie konden bekleden ging dat niet door
 

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.