J. (Jan) Rijpstra

foto J. (Jan) Rijpstra
bron: Fotobureau Dijkstra

Sportleraar en -bestuurder die elf jaar Tweede Kamerlid voor de VVD was. Was leraar lichamelijke opvoeding en docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Groningen en daarna adviseur voor bouw van sportaccomodaties. Hij was tevens actief als gemeenteraadslid. In de Kamer hield hij zich vooral bezig met Antilliaanse zaken en met sportbeleid, na eerder woordvoerder vreemdelingenbeleid te zijn geweest. Verder maakte hij deel uit van het Presidium van de Kamer en was hij fractiesecretaris. Hij zette zich vooral in voor het stimuleren van sportbeoefening. In 2005-2008 was hij burgemeester van Tynaarlo en in 2014-2019 was hij dat in Noordwijk.

VVD
in de periode 1994-2005: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Johannes (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gouda, 15 juli 1955

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1977

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 1 augustus 2005
  • eigenaar praktijk fysiotherapie: motorisch remedial teaching, tot december 2014
  • burgemeester van Noordwijk, van 16 december 2014 tot 1 januari 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/12)
  • vicevoorzitter KIMO Nederland-België
  • voorzitter plaatselijke commissie Noordwijk van de KNRM

vorige (2/30)
  • lid bestuur Stichting Radio 'het Nederlandse Lied', vanaf 2007
  • lid bestuur Zwitserse Honk- en Softbalbond, vanaf april 2009

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 2004 tot 3 november 2004
  • voorzitter vaste commissie voor Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 november 2004 tot mei 2005

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid Koninklijke Vereniging van Leraren Lichamelijke Opvoeding, vanaf mei 2005

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vooral bezig met het sportbeleid en Antilliaanse zaken en aanvankelijk met onderwijs, kansspelen, cultuur, grotestedenbeleid en het vreemdelingenbeleid

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bleef na zijn benoeming tot burgemeester nog vier maanden Tweede Kamerlid. Hierdoor was hij 50 jaar toen hij de Kamer verliet, hetgeen gunstig was voor zijn wachtgeldregeling. De gemeenteraad van Tynaarlo was ontstemd dat hij dit niet direct bekend had gemaakt.
  • Maakte in januari 2008 onverwacht zijn vertrek als burgemeester bekend, omdat hij naar Zwitserland zou emigreren. Zijn echtgenote woonde en werkte daar al enige tijd.

uit de privésfeer
Zijn grootvader was burgemeester van Zelhem

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.