Prof.Dr. H.M. (Heleen) Dupuis

foto Prof.Dr. H.M. (Heleen) Dupuis
bron: Hans Kouwenhoven

Vooraanstaande ethica op medisch gebied, die zestien jaar Eerste Kamerlid voor de VVD was. Hoogleraar in Leiden, en voorts onder meer voorzitter van de Ethische Adviesraad van Sanquin en vicevoorzitter van de Commissie medische ethiek van het Leids Universitair Medisch Centrum. Hield zich in de Eerste Kamer onder andere bezig met hoger onderwijs en volksgezondheid. Speelde een belangrijke rol bij het door de Senaat afwijzen van het wetsvoorstel Elektronisch Patiënten Dossier. Kwam zowel buiten als binnen het parlement duidelijk en krachtig uit voor haar opvattingen. Was in 2007-2011 eerste ondervoorzitter van de Eerste Kamer.

VVD
in de periode 1999-2015: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Heleen Margriet (Heleen)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 30 mei 1945

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • D'66 (Democraten 1966)
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1995

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • wetenschappelijk (hoofd)medewerker ethiek en geneeskunde, Rijksuniversiteit Leiden, van 1977 tot 1986
  • hoogleraar medische ethiek, (Rijks)universiteit Leiden, van september 1986 tot 31 oktober 2003 (aanvankelijk bijzonder hoogleraar vanwege het Leids Universiteitsfonds)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1999 tot 9 juni 2015

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/7)
  • lid algemeen bestuur VNO-NCW, vanaf 1 juli 2014
  • lid Raad van Advies CBP (College Bescherming Persoonsgegevens), vanaf januari 2011

vorige (2/40)
  • voorzitter VGN (Vereniging Gehandicaptenzorg) Nederland, van 2009 tot 1 november 2015
  • lid dagelijks bestuur VNO-NCW, van 2012 tot 1 juli 2014

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 26 juni 2007 tot 5 juli 2011
  • vicevoorzitter vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juni 2007 tot 9 juni 2015 (in 2007-2011 tevens Jeugd en Gezin)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Eerste Kamerlid onder meer bezig met volksgezondheid, zorg en en (hoger) onderwijs

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd lid van de VVD uit bewondering voor de wijze waarop Frits Bolkestein thema's zoals integratie op de politieke agenda plaatste

uit de privésfeer
  • Haar (tweede) echtgenoot was hoogleraar k.n.o. aan de Rijksuniversiteit Leiden
  • Haar vader was huisarts in Rotterdam
 

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.