Jhr. H.M. van der Wijck

foto Jhr. H.M. van der Wijck
bron: Gemeentearchief Den Haag

Voormalig zeeofficier en secretaris-generaal van Marine, die in het kabinet-Röell minister op dat departement werd. Wist in 1896 een uitbreiding van het vlootplan-Jansen uit 1892 door het parlement te loodsen, waarmee besloten werd tot de aanbouw van drie nieuwe kruisers.

partijloze liberaal
in de periode 1894-1897: minister, secretaris-generaal

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Marinus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Djokjakarta (Ned.-Indië), 26 mei 1843

overlijdensplaats en -datum
Velp (gem. Rheden, Gld.), 8 december 1932

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

partij(en)
partijloos

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • secretaris-generaal ministerie van Marine, van 1 oktober 1883 tot 9 mei 1894
  • minister van Marine, van 9 mei 1894 tot 27 juli 1897
  • ambteloos, vanaf 1897

officiersrangen
  • luitenant-ter-zee tweede klasse, van 1 januari 1865 tot 10 mei 1875
  • luitenant-ter-zee eerste klasse, van 10 mei 1875 tot 1 oktober 1883

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid commissie voor het ontwerpen van een nieuwe regeling der financiële verhoudingen met Nederlands-Indië
  • secretaris commissie betreffende de werven

afgeleide functies, presidia etc.
(tijdelijk) secretaris van de ministerraad (kabinet-Röell), van mei 1894 tot juli 1897

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon
  • Verdedigde in 1894 met succes het voorstel om naast drie reeds in aanbouw zijnde pantserschepen, ook drie kruisers ('Holland', 'Friesland' en 'Zeeland') voor de Indische wateren te laten bouwen
  • Ontwierp in 1896 een vlootplan voor de Nederlandse wateren en voor Nederlands-Indië

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was lid van de Raad van Nederlandsch-Indië

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.