N. Trakranen

foto N. Trakranen
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

In 1866 in het kabinet-Van Zuylen van Nijevelt opvolger als minister van Koloniën van de tot Gouverneur-Generaal benoemde Mijer. Was afkomstig uit de Amsterdamse handelswereld. Bleek op koloniaal gebied liberaler te zijn dan zijn collega's. Werd door de Tweede Kamer ten val gebracht.

conservatief
in de periode 1866-1890: minister, lid Raad van State, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Nicolaas

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • N. Trakranen, tot 20 december 1884
  • N. van Taack Trakanen, vanaf 20 december 1884

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 3 april 1819

overlijdensplaats en -datum
Heemstede, 11 augustus 1890

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • conservatief
  • lid Kiezers-Vereeniging te Amsterdam
  • lid Vrijzinnige-Kiezersvereeniging
  • lid kiesvereniging "Nederland en Oranje"

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • minister van Koloniën, van 17 september 1866 tot 20 juli 1867
  • president Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam, van 1 april 1874 tot 1 maart 1890
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 1 december 1876 tot 11 augustus 1890 (benoemd bij K.B. van 15 november 1876)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid bestuur NZHRM (Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij) te Amsterdam, van 1852 tot 1859
  • vicepresident Kamer van Koophandel te Amsterdam, vanaf 13 januari 1853

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid Planten- en dierentuin te Batavia

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Volgde P. Mijer als minister op, nadat die tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië was benoemd
  • Op het door hem ingediende wetsontwerp inzake de uitgifte van gronden op Java werd door oud-minister van Koloniën Fransen van de Putte een amendement ingediend dat beoogde ook inlanders de mogelijkheid te geven om gronden in erfpacht te verwerven. Een dag na aanneming van dit amendement op 26 juni 1867 (met 59 tegen vier stemmen), verzocht hij ontslag.

uit de privésfeer
  • Deed zaken onder andere op Madagaskar en de Kust van Guinea, die niet voordelig waren afgelopen, maar firma goede naam bezorgd hadden
  • Na zijn ministerschap ging hij in Heemstede wonen

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.