Mr. M.W. baron du Tour van Bellinchave

foto Mr. M.W. baron du Tour van Bellinchave

Conservatieve Haagse politicus van Friese afkomst, die in de Hofstad gemeenteraadslid en wethouder was. Typische laatnegentiende-eeuwse regent met diverse functies in de financiële wereld, de hofhouding en op maatschappelijk gebied. Als minister van Justitie in het kabinet-Heemskerk voerde hij het nieuwe Wetboek van Strafrecht in en bracht hij de Beginselenwet gevangeniswezen tot stand.

conservatief
in de periode 1883-1888: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Marc Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 29 juli 1835

overlijdensplaats en -datum
Gorssel, 26 juli 1908

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • minister van Justitie, van 23 april 1883 tot 21 april 1888
  • minister van Buitenlandse Zaken ad interim, van 10 augustus 1885 tot 14 september 1885 (tijdens een buitenlandse reis van Van der Does de Willebois)
  • opperceremoniemeester van de Koningin, van 24 april 1891 tot 1 november 1900
  • wethouder (van openbare werken en eigendommen) van 's-Gravenhage, van 5 september 1893 tot 3 september 1895

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid Hoge Raad van Adel, van 1 oktober 1892 tot 1 augustus 1906
  • grootmeester-honorair van koningin Wilhelmina, vanaf 19 november 1900

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als bewindspersoon (wetgeving) (2/4)
  • Bracht in 1886 de Beginselenwet Gevangeniswezen tot stand. Deze bevatte bepalingen over het regime en de tucht in gevangenissen en rijkswerkinrichtingen. Gevangenen werden ingedeeld in klassen al naar gelang leeftijd en duur van de straf. Tuchtmaatregelen als eenzame opsluiting, water-en-brood en onthouding van vrije lucht werden aan termijnen gebonden. De wet bevatte tevens een regeling voor de rijksopvoedingsgestichten voor jeugdigen.
  • Bracht in 1886 samen met minister Van den Bergh de Wet tot verdeling van markgronden tot stand. Deze maakte vordering van verdeling van markgronden (meenten, marken, meenschappen, buurten) door een markgenoot mogelijk.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Op 7 oktober 1879 besloot de Tweede Kamer met 44 tegen 29 stemmen dat hij niet als lid kon worden toegelaten

uit de privésfeer
  • Zijn vader was rechter in de rechtbank van eerste aanleg te Leeuwarden
  • Zowel de overlijdensberichten in de Haagse kranten als het NNBW vermelden dat Du Tour eerst wethouder van openbare werken en eigendommen en daarna van onderwijs is geweest. Blijkens de Handelingen van de Gemeenteraad van 's-Gravenhage moet de volgorde zijn: onderwijs, later openbare werken en eigendommen.

verkiezingen
  • Werd in 1866 en 1868 bij de algemene verkiezingen in het district Sneek verslagen door de liberalen S. Wybenga en A. Moens
  • Versloeg in 1879 in het kiesdistrict Utrecht J.N. Bastert (cons.lib.) na herstemming met vijf stemmen verschil. Vanwege onregelmatigheden werd hij niet toegelaten. Bij een nieuwe verkiezing op 4 november 1879 werd hij met 75 stemmen verschil verslagen door Bastert.
  • Werd in 1889 bij tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict 's-Gravenhage verslagen door H.D. Guyot (lib.)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.