Dr. B.J.O. Schrieke

foto Dr. B.J.O. Schrieke
bron: Persoonlijkheden

Indoloog, die hoogleraar volkenkunde en geschiedenis van Nederlands-Indië in Batavia en later hoogleraar koloniale volkenkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam was. Verrichtte historische studies naar taal-, land- en volkenkunde van Nederlands-Indië. Minister van Onderwijs in het kortstondige vijfde kabinet-Colijn.

partijloze liberaal
in de periode 1939: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Bertram Johannes Otto

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zandvoort, 18 september 1890

overlijdensplaats en -datum
Londen, 12 september 1945

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/13)

  • minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van 25 juli 1939 tot 10 augustus 1939
  • buitengewoon hoogleraar koloniale volkenkunde, Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, van augustus 1939 tot 2 december 1943 (ontslagen door de Duitsers)
  • buitengewoon hoogleraar koloniale volkenkunde, Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, van 7 mei 1945 tot 7 september 1945

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint Michielsgestel, van december 1943 tot 12 september 1944

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • vertegenwoodiger van Nederland en Nederlands-Indië bij de Negenmogendheden-conferentie te Brussel, 1937 (samen met Jhr.Mr. A.C.D. de Graeff)
  • lid uitvoerend comité Hulpverlening aan kinderen in Spanje, 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Als gast van het Julius Rosenwald Fund te Chicago vertoefde hij van september 1934 tot september 1935 in de VS voor een onderzoek, op verzoek, naar negeronderwijs
  • Was per september 1945 benoemd tot hoogleraar in de geschiedenis en sociologie van Indonesië aan Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Overleed voor zijn ambtsaanvaarding.

niet-aanvaarde politieke functies
  • directeur financiën in Nederlands-Indië, 1934

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.