Dr. J.I.J.M. Schmutzer

foto Dr. J.I.J.M. Schmutzer
bron: Persoonlijkheden

In Wenen geboren sociaal voelende katholieke minister van Overzeese Gebiedsdelen in het laatste oorlogskabinet (Gerbrandy III). Was als mineraloog werkzaam in Nederlands-Indië en tevens als vertegenwoordiger van de mede door hem opgerichte Indische Katholieke Partij lid van de Volksraad en het College van Gedelegeerden. Bekleedde daarna in Utrecht een universitaire leerstoel.

RKSP
in de periode 1945: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Josef Ignaz Julius Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wenen (Oost.), 11 november 1882

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 26 september 1946

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • IKP (Indische Katholieke Partij), vanaf 1918
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid College van Gedelegeerden van Nederlands-Indië, van 1 juli 1927 tot 1 december 1929
  • hoogleraar crystallogie, mineralogie en petrographie, Rijksuniversiteit Utrecht, van 1 januari 1930 tot 26 september 1946 (benoemd 23 november 1929, op non-actief in 1945)
  • minister van Overzeese Gebiedsdelen, van 23 februari 1945 tot 25 juni 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • voorzitter Katholiek Internationaal Kantoor voor Vluchtelingen, vanaf 1939 (oprichter)
  • lid uitvoerend comité Hulpverlening aan kinderen in Spanje, 1939

afgeleide functies, presidia etc.
tweede voorzitter Volksraad, tot 1 december 1929

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid "Sint Melaniawerk" (jeugdwerk)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Richtte in 1918 samen met L.J.M. Feber de Indische Katholieke Partij op

uit de privésfeer (3/5)
  • Samen met echtgenote verrichtte hij veel sociaal-charitatief en missiewerk
  • Op Gondang Lipoero werd al in 1918 met inlanders een arbeidsovereenkomst met arbitrage-clausule gesloten
  • Zijn vader was koopman en viceconsul van Zweden en Noorwegen. Hij trad in Semarang in het huwelijk.

verkiezingen
  • Was in 1935 en 1937 RKSP-kandidaat bij de Eerste Kamerverkiezingen
  • Was in 1946 KVP-kandidaat bij de Eerste Kamerverkiezingen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.