L.A. van Roijen

foto L.A. van Roijen
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

Hoogleraar in Delft met een officiersachtergrond. Kortstondig minister van Oorlog en Marine in het eerste kabinet-De Geer. Trad formeel af omdat hij tegen het samenvoegen van die beide defensie-ministeries was. Waarschijnlijk was het ministerschap hem ook zwaarder gevallen dan verwacht en bovendien was er in de korte tijd van zijn ministerschap al de nodige kritiek op zijn beleid. Keerde daarna weer terug naar de wetenschap.

partijloze liberaal
in de periode 1926: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Louis Anne

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gorinchem, 9 oktober 1865

overlijdensplaats en -datum
Wassenaar, 4 april 1946

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal, maar partijloos

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • gedetacheerd bij de constructie-werkplaatsen te Delft, van 1895 tot 1 september 1906
  • hoogleraar mechanische technologie, Technische Hogeschool te Delft, van 1 september 1906 tot 1 juli 1934 (op non-activiteit tijdens ministerschap; in 1934 ontslag op eigen verzoek)
  • minister van Oorlog, van 8 maart 1926 tot 24 april 1926 (ontslag op verzoek bij K.B. van 22 april 1926)
  • minister van Marine ad interim, van 8 maart 1926 tot 24 april 1926

officiersrangen (2/3)
  • eerste luitenant der artillerie, van 4 mei 1888 tot 23 november 1900
  • kapitein der artillerie, van 23 november 1900 tot 1 september 1906

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid Staatscommissie ad hoc inzake blijvende verlaging van de Rijksuitgaven (bezuiniginscommissie-Welter), vanaf oktober 1930
  • voorzitter KIVI (Koninklijk Instituut voor Ingenieurs)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Besloot kort na zijn aantreden de aanschaf van twee torpedobootjagers voorlopig van de begroting te schrappen, om studie naar de noodzaak te kunnen verrichten. Vooral de ARP-fractie had hierop ernstige kritiek.
  • Loodste in maart 1926 de begrotingen van de ministeries van Oorlog en Marine voor 1926 door de Tweede Kamer

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1926 ook tijdens de bijna geslaagde formatie-Limburg al kandidaat-minister van Oorlog en Marine
  • Hij had toen hij aantrad als minister nog niet direct ontslag genomen als hoogleraar en kon dat ambt na zijn spoedige aftreden dan ook direct weer oppakken.

uit de privésfeer
Een oom van hem was burgemeester van Beusichem, van Zaltbommel en van Nijmegen

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.