Jhr. J.A. Röell

foto Jhr. J.A. Röell
bron: Beeldbank ministerie van Defensie

Zeeofficier uit een bekend regentengeslacht die minister was in het kabinet-Pierson. Broer van de vooraanstaande liberaal Joan Röell. Was oud-commandant van de zeemacht in Nederlands-Indië. Volgde in 1897 Jansen op als minister van Marine en verdedigde met succes een uitbreidingen van de vloot. Die gingen zelfs verder dan de uitbreidingen waartegen eerder ernstige bezwaren bestonden.

partijloze liberaal
in de periode 1898-1901: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jacob Alexander

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 8 augustus 1838

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 10 juli 1924

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • Commandant der Zeemacht en chef departement van Marine te Nederlands-Indië, van 1 januari 1891 tot 1 november 1894 (ontslag op verzoek in februari 1894)
  • ambteloos, van 1 november 1894 tot januari 1898
  • minister van Marine, van 12 januari 1898 tot 1 augustus 1901

officiersrangen (2/6)
  • schout-bij-nacht, van 1 mei 1890 tot 16 juli 1892
  • vice-admiraal, vanaf 16 juli 1892

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Commissie van Voorbereiding Derde Vredesconferentie
  • lid College van Notabelen Waals-Hervormde gemeente te 's-Gravenhage

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Verdedigde in 1898 met succes een voorstel om een zwaarder pantserschip ('de Regentes') voor de Indische wateren te laten bouwen

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1901 een wet tot stand inzake de aanbouw van klein marine-materieel (torpedoboten) voor de binnenlandse defensie

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van J.P. van Wickevoort Crommelin, lid Wetgevend Lichaam, lid Notabelenvergadering en Tweede en Eerste Kamerlid
  • Een zoon van hem huwde een dochter van minister J.Th. Cremer, Tweede en Eerste Kamerlid en minister

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.