J.J. Rambonnet

foto J.J. Rambonnet
Bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie

Liberale marineofficier, die in het kabinet-Cort van der Linden minister van Marine was tijdens de Eerste Wereldoorlog. Kreeg in die functie te maken met aanvallen op Nederlandse schepen en met eisen van oorlogvoerenden ten aanzien van het scheepvaartverkeer. Een conflict met zijn collega's over de mate waarin aan die eisen moest worden toegegeven, leidde tot zijn ontslag. Wilhelmina koos toen nadrukkelijk zijn zijde.

partijloze liberaal
in de periode 1913-1940: minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jean Jacques

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wijhe (Ov.), 8 maart 1864

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 3 augustus 1943

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Raad van State, van 16 januari 1920 tot 14 september 1940 (benoemd bij K.B. van 7 januari 1920)
  • ambteloos, van 28 juni 1918 tot 16 januari 1920
  • minister van Oorlog ad interim, van 15 mei 1917 tot 15 juni 1917 (na het aftreden van minister Bosboom)
  • minister van Marine, van 29 augustus 1913 tot 28 juni 1918

officiersrangen (2/6)
  • vice-admiraal titulair, vanaf 25 augustus 1922
  • schout-bij-nacht, van 16 juli 1917 tot 1 december 1918

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/9)

  • leider (hoofdverkenner) der Nederlandse Padvinderij, van 1929 tot november 1937
  • lid commissie herziening van het stokerspersoneel

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid afdeling Koloniën (Raad van State)
  • lid afdeling Waterstaat (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon
  • Verdedigde in 1915 met succes een vlootplan dat voorzag in de bouw van enkele kruisers en onderzeeboten voor de defensie van Nederlands-Indië. Het plan zou echter grotendeels onuitgevoerd blijven.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad af na een conflict met zijn collega's over een konvooi naar Nederlands-Indië. Zijn collega's wilden wel toegeven aan bepaalde Engelse eisen ten aanzien van passagiers en goederen, terwijl Rambonnet daar niet voor voelde.
  • Koningin Wilhelmina koos in dit conflict zijn zijde, nodigde hem na zijn ontslag uit op audiëntie en benoemde hem tot haar adjudant in buitengewone dienst

uit de privésfeer
  • Was als commandant van de "Mataram" betrokken bij het neerslaan van een opstand op Flores en Adonare
  • Zijn vader was burgemeester van Wijhe (1863-1900) en Statenlid in Overijssel (1878-1886)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.