G.Ch.C. Pels Rijcken

foto G.Ch.C. Pels Rijcken
bron: Maritiemmuseum Den Helder

Zeeofficier die in het conservatieve kabinet-Van Zuylen van Nijevelt minister van Marine was. Had een lange loopbaan bij de Marine en was onder meer onderwijzer van Japanse zeeofficieren en commandant van de marinebasis bij Den Helder. Toen hij in 1874 nogmaals kandidaat voor het ministerschap was, hielden zijn toekomstige collega's zijn benoeming tegen. Werd na zijn overlijden omschreven als hulpvaardig, nederig en geacht bij arm en rijk. Is de enige die tijdens zijn ministerschap voor een (lichte) overtreding door de Hoge Raad werd veroordeeld.

conservatief
in de periode 1866-1868: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Gerhard Christiaan Coenraad

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Princenhage (N.Br.), 8 januari 1810

overlijdensplaats en -datum
Breda, 2 mei 1889

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • directeur en commandant Marine-etablissement te Willemsoord, van 1 juli 1865 tot 1 juni 1866
  • minister van Marine, van 1 juni 1866 tot 4 juni 1868
  • gepensioneerd, vanaf 1 augustus 1868

officiersrangen (2/6)
  • schout-bij-nacht, van 1 juli 1865 tot 1 augustus 1868
  • vice-admiraal b.d., vanaf 1 augustus 1868

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

adjudant in buitengewone dienst van Z.M. koning Willem III, van 13 juni 1865 tot 2 mei 1889

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in februari 1866 kandidaat voor de opvolging van de overleden minister Huyssen van Kattendijke
  • Was in 1874 kandidaat-minister van Marine, maar zijn toekomstige ambtgenoten dwongen Heemskerk uit te zien naar een andere kandidaat in verband met de "seniele" indruk die Pels Rijcken gemaakt had bij een eerste bijeenkomst van de beoogde ministers

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn vader was schout van Princenhage en wethouder van Breda
  • Zijn moeder was een nicht van W.R. baron van Heeckeren van Brandsenburg, lid Notabelenvergadering en Tweede Kamerlid
  • Werd in januari 1868 voor de Hoge Raad gedaagd vanwege het niet vastleggen en vasthouden van een hond in een gemeente waar de veetyfus heerste. Hij werd bij verstek veroordeeld tot een boete van f 10,- of een dag gevangenis. Vervolging door de Hoge Raad was geboden op grond van de uit 1838 daterende Wet op de rechterlijke organisatie, waarin nog werd verwezen naar de tekst van de Grondwet uit 1814.

verkiezingen
  • Was in 1869 in het district Amsterdam bij de periodieke verkiezingen verliezend conservatief kandidaat

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.