J.M.J.H. Lambooy

foto J.M.J.H. Lambooy
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Persoonlijkheden

Katholieke officier die, na functies bij het leger, de KMA en de Hogere Krijgsschool, en na sous-chef van de Generale Staf te zijn geweest, minister van Oorlog en Marine werd in het eerste kabinet-Colijn. Keerde tot veler verrassing in 1926 (tussentijds) terug als minister in het eerste kabinet-De Geer. Stond wel bekend als bekwaam bewindsman, maar kon niet verhinderen dat er flink werd bezuinigd op defensie. Na zijn ministerschap burgemeester van Hilversum.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP
in de periode 1925-1929: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Johan Marie Jacques Hubert

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 12 december 1874

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 20 juni 1942

2.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (10/17)

  • docent strategie en krijgsgeschiedenis, Hogere Krijgsschool te 's-Gravenhage, van januari 1918 tot 1 januari 1924
  • sous-chef van de Generale Staf van het veldleger, van 1 januari 1924 tot 4 augustus 1925
  • minister van Oorlog, van 4 augustus 1925 tot 8 maart 1926
  • minister van Marine ad interim, van 4 augustus 1925 tot 8 maart 1926
  • ambteloos, van 8 maart 1926 tot 23 april 1926
  • minister van Oorlog, van 24 april 1926 tot 1 september 1928
  • minister van Marine, van 24 april 1926 tot 1 september 1928
  • minister van Defensie, van 1 september 1928 tot 10 augustus 1929 (na samenvoeging departementen van Oorlog en Marine bij K.B. van 10 augustus 1928)
  • burgemeester van Hilversum, van 15 oktober 1929 tot 1 januari 1940 (geïnstalleerd 21 oktober)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 7 juli 1931 tot 1 september 1941

officiersrangen
  • tweede luitenant der infanterie, van 1 september 1896 tot 1 november 1901, opmerking: 11-08
  • eerste luitenant der infanterie, van 1 november 1901 tot 1 april 1913, opmerking: 23-10-1901
  • kapitein der infanterie, van 1 april 1913 tot 1 januari 1924
  • majoor der infanterie, vanaf 1 januari 1924, opmerking: 23-12-1923

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid bestuur Vereeniging tot Beoefening van Krijgswetenschappen
  • voorzitter Commissie van Advies inzake verstrekking van steun in natura (jaren '30)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • In 1928 verwierp de Tweede Kamer het door hem verdedigde wetsvoorstel om het capitulantenstelsel (overheidsfuncties voor ex-officieren) af te schaffen
  • Besloot in 1929 tot definitieve sluiting van de marinewerf te Hellevoetsluis

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1928 met minister De Geer de wet tot stand waarbij de departementen van Oorlog en van Marine werden verenigd
  • Bracht in 1928 de Marineschepenongevallenwet tot stand, over het openbaar onderzoek naar rampen en ongevallen op en van Nederlandse oorlogsschepen

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Trad op als publicist en spreker op militair gebied
  • Vader van R.J.J. Lambooij, burgemeester van Hontenisse en later van 's-Hertogenbosch, een andere zoon van hem was burgemeester van Eijsden
  • Een schoonzoon van hem, C. Wouters, was burgemeester van Dongen

verkiezingen
  • Kandidaat voor de Tweede Kamer in 1922 en 1925

8.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
Persoonlijkheden in het Koninkrijk der Nederlanden in woord en beeld (1938)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.