F.L. Geerling

foto F.L. Geerling
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Conservatieve marineofficier en commandant van de zeemacht in Nederlands-Indië, die in het kabinet-Heemskerk Azn. minister van Marine was. Trad af nadat zijn plannen door het parlement waren bestreden. Klom bij de Marine op tot vice-admiraal en was vanaf 1852 bevelhebber op diverse schepen.

conservatief
in de periode 1883-1884: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Frederik Lambertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maastricht, 4 mei 1815

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 12 januari 1894

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/23)

  • Commandant der Zeemacht en chef departement van Marine te Nederlands-Indië, van 15 januari 1874 tot 1 augustus 1877 (benoemd bij K.B. van 30 september 1873)
  • ambteloos, gepensioneerd als vice-admiraal, van 1 augustus 1877 tot 23 april 1883
  • minister van Marine, van 23 april 1883 tot 19 april 1884

officiersrangen (2/6)
  • schout-bij-nacht, van 16 november 1872 tot 17 juni 1875
  • vice-admiraal, vanaf 17 juni 1875

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Hoewel zijn begroting in beide Kamers werd aangenomen, trad hij na de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer af. Tijdens het Eerste Kamerdebat had de minister moeten verklaren zijn plannen inzake het auxiliair eskader en de opleidingsschepen in te zullen trekken. Formeel was zijn gezondheid de reden voor zijn ontslag.

uit de privésfeer
  • Zijn ouders hadden hem oorspronkelijk voorbestemd voor de dienst der kerk, maar geen roeping hebbende ging hij bij de marine
  • Nam in 1870/1871 deel aan een expeditie naar de West-Indische wateren in verband met een conflict met Venezuela

verkiezingen
  • Was in 1866 bij tussentijdse verkiezingen Tweede Kamerkandidaat in het district Leiden, waarbij hij slechts een gering aantal stemmen kreeg

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.