W.F. van Erp Taalman Kip

foto W.F. van Erp Taalman Kip
bron: Documentatie Centraal Bureau voor de Genealogie

Marineofficier en inspecteur van het loodswezen in Nederlands-Indië. Nam als officier in de jaren 1840 deel aan expedities op Bali. Was minister van Marine in vier kabinetten van gematigd liberale of conservatieve signatuur. Stond goed aangeschreven als minister, maar kreeg bij plannen tot nieuwbouw van schepen ook te maken met parlementaire tegenwerking. Rijzige gestalte, kalme, zelfverzekerde man.

technocraat
in de periode 1874-1885: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Frederik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 19 december 1824

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 16 maart 1905

3.

Partij/stroming

partij(en)
partijloos

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/11)

  • haven- en dokmeester te Amsterdam, van 1 maart 1870 tot mei 1874
  • minister van Marine, van 16 mei 1874 tot 3 november 1877
  • minister van Oorlog ad interim, van 1 januari 1876 tot 1 februari 1876 (na het aftreden van minister Enderlein)
  • minister van Oorlog ad interim, van 11 september 1876 tot 30 september 1876 (na het aftreden van minister Klerck)
  • minister van Marine, van 20 augustus 1879 tot 23 april 1883
  • minister van Koloniën ad interim, van 23 februari 1883 tot 23 april 1883 (na het aftreden van minister De Brauw)
  • minister van Marine, van 19 april 1884 tot 4 augustus 1885
  • ambteloos, vanaf augustus 1885

officiersrangen
  • luitenant-ter-zee tweede klasse, van december 1846 tot 1 mei 1856
  • luitenant-ter-zee eerste klasse, van 1 mei 1856 tot september 1862 (met pensioen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid commissie ter verbetering van de Indische zeekaarten, vanaf oktober 1860

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1885 formeel ontslag vanwege zijn gezondheid, maar evenzeer speelde mee dat noch zijn collega's noch de Tweede Kamer gelden wilden vrijmaken voor verbetering van de marine. Hij wilde f 3 miljoen extra voor verbetering van schepen.

uit de privésfeer
  • Via huwelijk geparenteerd aan minister De Brauw
  • Een dochter van hem was gehuwd met een zoon van G. Fabius, Tweede Kamerlid
  • Hij was grootvader van de historicus Pieter Geyl

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.