A. Engelvaart

foto A. Engelvaart
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Zeeuwse officier en gouverneur van de KMA die in het kabinet-Thorbecke III de tweede minister van Oorlog was. Kon geen herziening van de legerorganisatie tot stand brengen en trad al binnen een jaar af na een verschil van mening met zijn collega's. Daarbij speelde ook mee dat de Tweede Kamer een in zijn ogen te kritisch rapport had uitgebracht over de mobilisatie in 1870.

liberaal
in de periode 1871: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Adriaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Looperskapelle (gem. Duivendijke, Zld.), 30 juni 1812

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 3 februari 1893

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • minister van Oorlog, van 28 januari 1871 tot 23 december 1871
  • gouverneur KMA (Koninklijke Militaire Academie) te Breda, van 1 maart 1872 tot 15 april 1876
  • gepensioneerd, vanaf 15 april 1876

officiersrangen (2/8)
  • generaal-majoor der infanterie, van 1 juli 1871 tot 15 april 1876
  • luitenant-generaal b.d., vanaf 15 april 1876

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Diende een wetsvoorstel in tot afschaffing van de plaatsvervanging in het leger. Dit voorstel bleef onafgedaan.
  • Vroeg op 7 december 1871 ontslag vanwege een meningsverschil met zijn collega's over de vraag over de legerorganisatie bij wet of bij AMvB moest worden geregeld en wegens de ernstige kritiek vanuit de Tweede Kamer in het rapport over de mobilisatie van 1870. Daarnaast was er in de Tweede Kamer weinig instemming met zijn beleidsvoornemens.

uit de privésfeer
Zijn vader was (onder)officier

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.