H.J. Enderlein

foto H.J. Enderlein
bron: Regionaal Archief Alkmaar

Tweede minister van Oorlog in het kabinet-Heemskerk/Van Lynden van Sandenburg. Was officier (kolonel) bij de genie en directeur der militaire verkenningen. Als a-politieke officier ongeschikt voor de omgang met de Staten-Generaal. Had bovendien een stroeve relatie met de koning en dreigde al spoedig met aftreden. Trad na ruim een half jaar af, omdat zijn voorstellen tot uitvoering van de Vestingwet geen steun kregen.

conservatief
in de periode 1875-1876: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrik Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Alkmaar, 7 maart 1821

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 28 december 1898

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • commandant Nieuwe Hollandse Waterlinie bezuiden de Lek, van 1 juli 1873 tot 29 april 1875
  • minister van Oorlog, van 29 april 1875 tot 1 januari 1876
  • commandant Nieuwe Hollandse Waterlinie bezuiden de Lek, van 1876 tot 1 juli 1877

officiersrangen (2/7)
  • kolonel der Generale Staf, van 1 juli 1873 tot 16 juni 1877
  • generaal-majoor b.d., vanaf 16 juni 1877 (gepensionneerd)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid permanente militaire spoorwegcommissie
  • lid commissie voor inspectie van de Koninklijke Militaire Academie, maart 1876

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Trad af nadat de Tweede Kamer op 17 december 1875 met 37 tegen 36 stemmen de Vestingbegroting had verworpen

verkiezingen
  • Was in maart 1881 bij tussentijdse verkiezingen in het district Arnhem Tweede Kamerkandidaat. Werd verslagen door Ph.W. van der Sleyden (lib.).

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.