Jhr. J.P. Cornets de Groot van Kraaijenburg

foto Jhr. J.P. Cornets de Groot van Kraaijenburg
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Koloniaal ambtenaar en bestuurder en later waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van Koloniën, die kortstondig minister van Koloniën in het kabinet-Van Hall/Van Heemstra was. Nazaat van Hugo de Groot en zoon van een Indisch bestuursambtenaar. Vrijmetselaar. Was in tegenstelling tot zijn voorganger Rochussen een voorstander van een gematigde liberale koers in Nederlands-Indië. Na zijn korte ministerschap zestien jaar staatsraad.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1861-1878: minister, lid Raad van State, secretaris-generaal

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Pieter

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 6 april 1808

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 23 juli 1878

3.

Partij/stroming

stroming(en)
gematigd liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • minister van Koloniën, van 9 januari 1861 tot 14 maart 1861
  • ambteloos, van 14 maart 1861 tot 1 juli 1862
  • lid Raad van State, van 1 juli 1862 tot 23 juli 1878 (benoemd bij K.B. van 27 juni 1862)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • voorzitter Indisch Genootschap te 's-Gravenhage, omstreeks 1857 (oprichter)
  • voorzitter KILTV (Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde)

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid afdeling Koloniën (Raad van State)
  • lid afdeling Marine en Oorlog (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn zoon was gehuwd met een achternicht van zowel J.A. van den Bosch, minister van Oorlog (1866-1868), als van J.J. Hasselman, Tweede Kamerlid, minister en staatsraad
  • Zijn dochter Sophia was gehuwd met een zoon van J.Th. Netscher, staatsraad
  • Zijn vader was ritmeester en inspecteur der belastingen

verkiezingen
  • Was in 1853 en 1854 Tweede Kamerkandidaat in het district Amsterdam. Werd in 1854 na herstemming verslagen door J.Ch. Baud.

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 22 maart 1843 (verheffing bij diploma)

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.