J.M. (Jim) de Booy

foto J.M. (Jim) de Booy

Liberale ondernemer en minister. Na een marineloopbaan werkzaam in het bedrijfsleven. Doorliep een internationale loopbaan bij de Bataafse Petroleum Maatschappij. Stak in 1940 over naar Engeland en werd in Londen lid van de buitengewone adviesraad en van de scheepvaart- en handelscommissie en in 1944 benoemd tot minister van Scheepvaart en Visserij. In het derde kabinet-Gerbrandy nam hij tevens de portefeuille van Marine op zich en hij behield die in het kabinet-Schermerhorn/Drees. Nadien de eerste Nederlandse ambassadeur in Bonn. Krachtige persoonlijkheid en deskundige bewindsman, die werd gewaardeerd vanwege zijn onafhankelijke en doortastende optreden.

partijloze liberaal
in de periode 1944-1946: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

James Marnix (Jim)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Kralingen (thans gem. Rotterdam), 24 juli 1885

overlijdensplaats en -datum
Lausanne (Zwitserland), 1 maart 1969

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/23)

  • minister van Scheepvaart en Visserij, van 31 mei 1944 tot 25 juni 1945
  • minister van Marine, van 23 februari 1945 tot 3 juli 1946
  • minister van Oorlog ad interim, van 23 februari 1945 tot 4 april 1945 (in afwachting van de benoeming van De Quay)
  • minister van Scheepvaart ad interim, van 25 juni 1945 tot 3 juli 1946
  • hoofd Nederlandse Missie bij de Geallieerde Bestuursraad in Duitsland te Berlijn, van 1 december 1948 tot 1 april 1951
  • buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bonn, van 4 april 1951 tot 1 december 1952

officiersrangen
  • luitenant-ter-zee eerste klasse, van 10 september 1906 tot 16 augustus 1916
  • luitenant-ter-zee eerste klasse, van 16 augustus 1916 tot 1 april 1919

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid bestuur Stichting "Het Curaçaosch Ondersteuningsfonds", omstreeks 1938

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid Koninklijke Marine Jachtclub

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon
  • Stelde een Raad voor de Koopvaardij in

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1943 tot de groep reders die zich in een adres tot de koningin richtte, om hun bezwaren tegen het scheepvaartbeleid van minister Kerstens te ventileren. Volgde in 1944 Kerstens op als minister van Scheepvaart.

uit de privésfeer
  • Vertrok in de meidagen van 1940 per vissersboot naar Engeland, in gezelschap van onder anderen Prof. Veraart en dr. Kasteel.
  • Zijn vader was marineofficier (hoogste rang vice-admiraal)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.