H.J.R. Beyen

In het laatste jaar van het kabinet-Heemskerk/Van Lynden van Sandenburg de vierde minister van Oorlog. Neef van generaal en Eerste Kamervoorzitter H.R. Trip en zoon van een arts uit IJsselstein, die daar tevens burgemeester was. Klom bij de artillerie op tot kolonel-commandant. Kon zowel door de korte duur van zijn ministerschap als door de tegenwerking van de overwegend antimilitaristische Tweede Kamer vrijwel niets tot stand brengen op defensiegebied. Na zijn ministerschap twaalf jaar staatsraad.

conservatief
in de periode 1876-1892: minister, lid Raad van State

Voornamen

Hendrik Johan Rudolph

Personalia

geboorteplaats en -datum
IJsselstein (Utr.), 20 februari 1817

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 19 juli 1892

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Raad van State, van 1 april 1880 tot 19 juli 1892 (benoemd bij K.B. van 22 maart 1880)
  • minister van Oorlog, van 30 september 1876 tot 3 november 1877
  • kolonel-commandant, derde regiment vestingartillerie te Nijmegen, van 1 juni 1873 tot 30 september 1876

officiersrangen (2/6)
  • kolonel der artillerie, vanaf 1 juni 1873
  • luitenant-kolonel der artillerie, van 1 mei 1871 tot 1 juni 1873

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Nevenfuncties

adjudant in buitengewone dienst van koning Willem III en van koningin Wilhelmina, van 30 augustus 1877 tot 19 juli 1892

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Diende in 1877 samen met Heemskerk een ontwerp-Militiewet in, waardoor het jaarlijkse contingent zou worden verhoogd van 11.000 naar 13.500, de legerorganisatie hervormd zou worden en waarin de plaatsvervanging bij het leger gehandhaafd bleef. Het wetsontwerp werd door het opvolgende kabinet ingetrokken.
  • Besloot in 1877 tot de invoering van geschut met stalen achterladers van de firma Krupp; de Tweede Kamer besloot echter hiervoor minder geld toe te staan, dan hij had gewild.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn vader was arts te IJsselstein en 27 jaar burgemeester van dat stadje
  • Zijn zoon Anton was burgemeester van Pernis
  • In 1866 ontving hij een tevredenheidsbetuiging van de minister voor het opmaken van uitrustingstaken voor vestingen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.