Mr. F. Alting Mees

foto Mr. F. Alting Mees
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Conservatief-liberaal minister en staatsraad uit een Groningse notabelenfamilie. Oefende vijfentwintig jaar de advocatenpraktijk uit in Nederlands-Indië en werd daarna directeur van de Java-bank en president van de Hogegerechtshoven in Batavia. In 1876-1877 minister van Koloniën in het conservatieve kabinet-Heemskerk/Van Lynden van Sandenburg. Kon ondanks zijn kennis en werklust niet veel tot stand brengen. Nadien zeven jaar lid van de Raad van State en vervolgens elf jaar president van de Handel-Maatschappij.

conservatief-liberaal
in de periode 1876-1889: minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Fokko

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
F.A. Mees (formeel was Alting zijn tweede voornaam. Hij voegde die bij zijn achternaam. Ook zijn grootvader had Alting als tweede voornaam.)

geboorteplaats en -datum
Appingedam, 27 november 1819

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 1 juni 1900

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief-liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • minister van Koloniën, van 11 september 1876 tot 3 november 1877
  • lid Raad van State, van 1 februari 1882 tot 1 maart 1889 (benoemd bij K.B. van 13 januari 1882)
  • president Nederlandsche Handel-Maatschappij, van 1 maart 1889 tot 1 juni 1900

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • koninklijk commissaris bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij, van januari 1878 tot 1 maart 1889
  • voorzitter Raad van Commissarissen Nederlandsch-Indische Spoorwegmaatschappij, van 1 november 1889 tot 1 juni 1900

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Koloniën (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bevorderde als minister de spoorwegaanleg in Nederlands-Indië

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Dankzij zijn aandrang werd Europese handelswetgeving van toepassing verklaard op de vreemde oosterlingen in hun transacties met Europeanen
  • Door zijn initiatief is als bankpresident wijziging in octrooi van die instelling tot stand gekomen, waardoor de bank de bevoegdheid kreeg 1/3 van te groot kapitaal in schuldbrieven onder verband van onroerende goederen te beleggen
  • Werd in het conservatieve kabinet-Heemskerk/Van Lynden van Sandenburg opgenomen, hoewel hij tegenstander was van het cultuurstelsel

uit de privésfeer
  • Een broer van hem, P. Alting Mees, was burgemeester van Kloosterburen (1851-1856) en van Eenrum (1852-1856). Nadien was hij geneesheer in een krankzinnigeninstituut in Nederlandsch-Indië.
  • Zijn tweede echtgenote was een nicht (oomzegger) van hem

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.