Mr. W.H. (Wim) Fockema Andreae

foto Mr. W.H. (Wim) Fockema Andreae

VVD-staatssecretaris in het kabinet-Drees/Van Schaik. Zoon van een rechter. Doorliep een ambtelijke loopbaan en was onder andere adviseur van minister-president Colijn. Na de oorlog bankier in Rotterdam daarna als staatssecretaris belast met materiaal en organisatie van de land- en luchtmacht. Keerde in 1950 terug naar het bankwezen en vervulde nadien talrijke commissariaten in het bedrijfsleven.

VVD
in de periode 1949-1951: staatssecretaris

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Willem Hendrik (Wim)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Alkmaar, 17 juni 1909

overlijdensplaats en -datum
Zutphen, 5 juni 1996

3.

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • firmant bankiers- en verzekeringsfirma "R. Mees en Zoonen" te Rotterdam, van 1946 tot 1 mei 1949
  • staatssecretaris van Oorlog (belast met materieel, organisatie en de coördinatie van land- en luchtmacht), van 1 mei 1949 tot 27 november 1950 (benoemd bij K.B. van 27 april 1949)
  • directeur bank "Mees en Hope", bankiers- en verzekeringsfirma "R. Mees en Zoonen" te Rotterdam, van januari 1951 tot 1 januari 1971

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/16)

  • voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, van 1969 tot 1974
  • lid Centrale Commissie voor de Statistiek, omstreeks 1970

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was als staatssecretaris verantwoordelijk voor de overgang van personeel van het KNIL naar het RIS-leger (de Indonesische strijdkrachten) en de Koninklijke Landmacht en voor de repatriëring van het Nederlandse leger uit Indonesië. Bracht in dat kader in februari 1950 een bezoek aan Indonesië.
  • Was in 1949 voorzitter van de militaire commissie van de Ronde Tafelconferentie over Indonesië
  • Was in 1950 nauw betrokken bij de afhandeling van de affaire-Westerling, een Nederlandse officier onder wiens leiding een mislukte coupe werd gepleegd in Bandoeng (Indonesië) en die daarna ontkwam naar Singapore

uit de privésfeer
  • Werd vanwege zijn daden in de meidagen van 1940 nabij Delft in 1949 onderscheiden met het Bronzen Kruis
  • Zijn vader was vicepresident van het Gerechtshof te Arnhem

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.