A. (Adriaan) van Veldhuizen

foto A. (Adriaan) van Veldhuizen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Eerste Kamerlid van de PvdA uit het noorden van Groningen. Opgeleid tot hervormd predikant, maar uiteindelijk werkzaam bij een volkshogeschool. Actief als gewestelijk partijbestuurder en gemeenteraads- en statenlid. Woordvoerder van zijn fractie op het gebied van volkshuisvesting, justitie en binnenlandse zaken, die bij de behandeling van talrijke wetsvoorstellen een gedegen inbreng had. Dat leidde in 1993 bijvoorbeeld tot intrekking van het wetsvoorstel opheffing van het bordeelverbod. Voorzitter van de commissie voor de verzoekschriften en secretaris van zijn fractie. Bescheiden Kamerlid, dat wars was van drukdoenerij.

PvdA
in de periode 1977-1995: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Adrianus (Adriaan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 4 februari 1932

overlijdensplaats en -datum
Winsum (Gr.), 6 april 2013

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1977 tot 13 juni 1995
  • lid gemeenteraad van Hefshuizen, van 2 januari 1979 tot 1 mei 1979 (na samenvoeging Uithuizen en Uithuizermeeden)
  • secretaris Regioraad Noord-Groningen, vanaf 1 maart 1979 (nog in 1995)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • vicevoorzitter bezwaarschriftencommissie, gemeente Loppersum
  • vicevoorzitter bezwaarschriftencommissie, provincie Groningen

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter vaste commissie voor Volkshuisvesting (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 september 1983 tot 11 juni 1991
  • voorzitter Commissie voor de Verzoekschriften (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 juni 1991 tot 13 juni 1995

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder volkshuisvesting en justitie. Nam als justitiewoordvoerder deel aan debatten over uiteenlopende onderwerpen zoals de Wet op het Nederlanderschap, kansspelen, strafrecht en opheffing van het bordeelverbod. Hield zich ook bezig met binnenlandse zaken (Kieswet, Wet op de lijkbezorging) en met de goedkeuringswet voor het Eems-Dollardverdrag.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1983 tweede justitie-woordvoerder van zijn fractie, omdat behalve Joke van der Meer alle juristen uit de fractie waren verdwenen. Van der Meer 'koos' hem als tweede woordvoerder vanwege zijn gedegen inbrengen op volkshuisvestingsgebied.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk
  • Zijn broer Eppo was burgemeester van Fijnaart en Heijningen (1965-1972), van Dronten (1972-1980) en van Oss (1980-1996)

verkiezingen
  • Werd in 1977 en 1981 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.